Orlice, kterou našli turisté zraněnou na Třeboňsku, se na oblohu nevrátí. Díky sbírce má ale novou voliéru
Až třiceti let se může dožít orel mořský v zajetí. Proto je potřeba, aby měl dostatečně velkou voliéru. Jednu takovou vybudovali ošetřovatelé záchranné stanice při Českém nadačním fondu pro vydru v Třeboni. Stala se domovem orlice, kterou našli turisté zraněnou nedaleko obce Mláka.
„Orlice Gaia byla nalezena loni v létě poblíž obce Mláka v lese. Hodinu jsme ji tam odchytávali, protože ačkoliv nelétala, tak na zemi byla pořád dost rychlá,“ vzpomíná ředitelka záchranné stanice v Třeboni Klára Černá.
Kvůli zranění křídla se Gaia už do přírody nevrátí. „Má ho jenom v takovém stavu, aby byla schopna povyskočit, povylétnout na bidla, na kterých sedí. K normálnímu létání to rozhodně není. Je i vidět, že má celé křídlo svěšené,“ ukazuje Olga Růžičková ze záchranné stanice.
I když je mohutný dravec na Třeboňsku doma, nebylo jisté, jestli bude v místní záchranné stanici. Bezprostředně po zranění o orlici pečovala zařízení, která mohla nabídnout vhodné zázemí. „Částečně byla na rekonvalescenci na veterinární klinice, kde ji operovali, pak byla v záchranné stanici v Hrachově a až poté jsme ji přesouvali sem, když už jsme měli vidinu, že do pár měsíců bude hotová voliéra,“ vysvětluje Klára Černá.
Gaia potřebovala mnohem větší voliéru, než měli v Třeboni k dispozici. Vhodné obydlí už tu ale vzniklo. Na jeho výstavbu vypsali pracovníci záchranné stanice sbírku. „Náklady byly kolem 100 tisíc a my jsme se setkali s velkou štědrostí dárců,“ říká Olga Růžičková.
Orlice je k vidění ve volně přístupné části zahrady. Stále je ale velmi plachá. „Všechny prosíme o velkou ohleduplnost, protože tady nebydlí ještě tak dlouho a není zvyklá na velký provoz. Je důležité, aby se neplašila, aby si křídlo dále nějakým způsobem třeba neporanila,“ dodává ošetřovatelka.
Stejně jako ostatní zvířata ze záchranné stanice při Českém nadačním fondu pro vydru v Třeboni je Gaiu možné adoptovat nebo jí třeba koupit symbolicky jeden oběd.
Související
-
Záhadou je pro ornitology orel východní, který už několik let žije na Třeboňsku. Spíš tu ale škodí
Orel východní obývá oblast Kamčatky a do střední Evropy vůbec nezalétává. Přesto ho ornitologové i amatérští pozorovatelé pravidelně vídají v rybniční oblasti na Třeboňsku.
-
Pařáty v křeči a zvrácenou hlavu má většinou otrávený dravec. Kontakt s ním je velmi nebezpečný
Káňata, vrány nebo majestátní orly mořské v Česku stále hubí jed karbofuran. Původem pesticid, který se dříve používal v zemědělství, je přitom od roku 2008 v EU zakázaný.
-
I osm mývalů na jednom stromě viděli lidé na Českobudějovicku. Invazní šelma se rychle množí
Českobudějovicko se stalo rájem mývalů severních. Krajina rybníků je pro ně ideálním bydlištěm. Tato invazní šelma se do Evropy dostala z Ameriky a škodí mnoha zvířatům.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Stovky lidí se přišly zapsat do registru dárců kostní dřeně. IKEM ji shání pro dvouletou Madlenku
-
Končící prorektor Vlach: Podílet se na kampani rektorky mi není vlastní. Nemám ambici kandidovat
-
U Lubů na Chebsku se nad ránem opět chvěla země. Otřesy byly mírně nad stupněm dva
-
Ukrajina našla odhodlání bránit si, co je jí drahé. To řadě zemí Evropy chybí, řekl po návštěvě země Pavel