I osm mývalů na jednom stromě viděli lidé na Českobudějovicku. Invazní šelma se rychle množí
Českobudějovicko se stalo rájem mývalů severních. Krajina rybníků je pro ně ideálním bydlištěm. Tato invazní šelma se do Evropy dostala z Ameriky zhruba před devadesáti lety. V naší přírodě dokáže uškodit mnoha zvířatům a nebojí se ani lidí.
„Tady můžete vidět přesné stopy mývala. Ony jsou poměrně nezaměnitelné, protože přední tlapičky jsou relativně úzké, zadní zase širší a větší,“ ukazuje zooložka Zoo Hluboká Markéta Jariabková důkaz o tom, že do zahrady chodí mývalové severní.
Lidé je pozorovali nejen v areálu zoo. „U Bavorovic byla krásně vyťapaná dálnice, na šířku měřila zhruba čtyřicet centimetrů, takže ji nemohl udělat jeden mýval, muselo tam být několik zvířat. Raritou také bylo, když nám byla zaslána fotografie osmi mývalů na jednom stromě, zřejmě se jednalo o celou rodinu,“ popisuje zooložka.
Mýval severní podle ní může ohrozit místní druhy zvířat. „Dokáže si ulovit drobné obratlovce, ryby, vodní měkkýše, vylupuje i škeble. Je to velice inteligentní zvíře. Vybírá popelnice i budky ptákům, hnízda, líhniště hadům a ještěrkám, takže je ohrožením naší fauny,“ říká.
Čtěte také
O častém výskytu mývalů v Jihočeském kraji svědčí nejenom přímá svědectví, ale také některé záznamy ochranářů. „Poslední dobou se začínají objevovat na fotopastech, a to jak na Třeboňsku, tak v okolí Českých Budějovic, Českého Krumlova, na Šumavě,“ uvádí ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny Jiří Bureš.
Myslivci na jihu Čech loví ročně mývalů stále víc. Regulace těchto šelem je ale podle jednatele Českomoravské myslivecké jednoty v Českých Budějovicích Pavla Pletky velice složitá a nedostačující. „Za poslední tři bylo v kraji střeleno 150 kusů mývalů a lov se ztrojnásobil, přesto se nedaří regulovat populaci na únosnou míru. Jejich odlov je totiž velmi těžký, jedná se o noční zvíře, které je velmi opatrné,“ doplňuje.
Ministerstvo životního prostředí loni připravilo akční plán pro řešení této problematiky. Je zaměřený hlavně na informování o rizicích šíření invazních nepůvodních druhů a také na postupy jejich regulace.
Související
-
Záhadou je pro ornitology orel východní, který už několik let žije na Třeboňsku. Spíš tu ale škodí
Orel východní obývá oblast Kamčatky a do střední Evropy vůbec nezalétává. Přesto ho ornitologové i amatérští pozorovatelé pravidelně vídají v rybniční oblasti na Třeboňsku.
-
V šumavských lesích už loví celkem 36 vlků. Zoologové mapují, jak to ovlivní populaci jelení zvěře
Rostoucí populace vlka na Šumavě by mohla mít i pozitivní dopad. Vlci do svého jídelníčku zařazují jeleny a srnce, takže by mohli snížit jejich stavy, což uvítají lesníci.
-
Invazní ryby karas stříbřitý nebo střevlička východní decimují život v rybnících na Třeboňsku
Invazní ryby komplikují hospodaření rybářů, ničí vodní prostředí a vytlačují původní druhy. Na jihu Čech se to týká především Třeboňska, kde je největší rybniční soustava.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Stovky lidí se přišly zapsat do registru dárců kostní dřeně. IKEM ji shání pro dvouletou Madlenku
-
Končící prorektor Vlach: Podílet se na kampani rektorky mi není vlastní. Nemám ambici kandidovat
-
U Lubů na Chebsku se nad ránem opět chvěla země. Otřesy byly mírně nad stupněm dva
-
Ukrajina našla odhodlání bránit si, co je jí drahé. To řadě zemí Evropy chybí, řekl po návštěvě země Pavel