Penny Daniel z Namibie jako malá utekla před válkou do Prachatic. Po letech se na jih Čech vrátila

8. leden 2025 11:20

Jaký je život v Namibii a jak se žilo malým Afričanům v Prachaticích? O tom všem lidem vyprávěla Penny Daniel, která se do Prachatic po letech vrátila představit sbírku na pomoc dětem v Angole. Jako jedna z 56 namibijských dětí našla v 80. letech v Československu dočasný domov, pak se musela po šesti letech vrátit zpět do Afriky.

Penny Daniel obyvatelům Prachatic například předvedla, jak se bubnuje a tančí v její rodné Namibii. „Mluvila jsem o tom, co tam lidí jedí, jak žijí, že v sousední Angole u babičky nemají vodovody a pijí vodu z kaluží, když prší. Také jsem ale mluvila o tom, jaká je to krásná země, lidé jsou tam veselí, i když nemají moc věcí,“ říká.

Jako malá žila v Prachaticích společně s dalšími 55 namibijskými dětmi. „Mně bylo asi šest, když jsem sem přijela. Hráli jsme s místními vybíjenou, pak fotbal, jezdili jsme na kole, bylo to hezké. Také jsme se zamilovali do místních, to byly puberťácké lásky,“ usmívá se.

Pak se musela vrátit do Afriky. „My jsme sem přijeli jako uprchlíci, schovat se před válkou. Když válka skončila, řekli, že se všichni musí povinně vrátit. Mě adoptovala paní Růženka, ona je také namibijská Češka, která žila tady s námi jako teta. Bydlela jsem pak s ní u jejího otce na vesnici,“ vypráví.

Čtěte také

Nyní Penny Daniel opět žije v Česku a pracuje v motolské nemocnici na dětské psychiatrii. „Když jsou děti třeba úzkostné, tak s nimi mluvím, tančíme africké tance, malujeme, vyrábíme věci z korálků,“ líčí.

Zároveň se snaží pomoci dětem z Angoly, země, která sousedí s Namibií. „Tam na vesnici děti nechodí do školy, jako je to v Namibii. Mám plán, jestli mi lidé pomohou, že tam postavíme školku z plecháčů, ať se děti naučí alespoň základy. Chtěli bychom začít také vybírat peníze na záchod a studnu, která tam chybí,“ říká.

V Prachaticích si lidé ještě v lednu mohou prohlédnout výstavu fotografií Penny Daniel, které ukazují život v Namibii a Angole. Sbírka Cesta z chudoby – vzdělání a zdraví dětem v Angole je otevřená na webových stránkách znesnaze.cz.

Související