Na letní škole Jihočeské univerzity se cizinci učí česky a poznávají českou kulturu i památky
Výuka českého jazyka nebo tuzemské historie a k tomu návštěvy památek. Takový program nabízí cizincům Letní škola slovanských studií. Tu už po osmadvacáté uspořádala Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích.
Na kurzy se přihlásili převážně stipendisté z ministerstva školství. Začátečníci se zaměřují hlavně na gramatiku, ti pokročilí například i na složitější literární díla, čtou Aloise Jiráska, Karla Čapka nebo Jaroslava Haška.
Mezi účastníky letošní letní školy byla studentka slavistiky Elizabeta Ivanova z moskevské univerzity. „V Českých Budějovicích jsem poprvé, ale už vím, že všechny cesty vedou do Českých Budějovic jako v Osudech dobrého vojáka Švejka. O téhle letní škole mi řekla moje profesorka,“ vypráví.
Její kolega Andrea Trenta z italského Říma je sice pokročilý o něco méně, ale o to víc si pobyt na jihu Čech užívá. „Studuju tady češtinu, protože jsem pracoval jak stážista v Olomouci v minulém roce. Líbí se mi česká kultura a také historie, je to super,“ komentuje.
Čtěte také
Celý kurz trvá tři týdny, studenti se učí každý den od pondělí do pátku dopoledne i odpoledne. Probírají gramatiku, slovní zásobu, ale také se například koukají na české filmy.
„Velmi oblíbeným doplňkem výuky je poslech písniček, na kterých se studenti učí slovíčka a poznávají českou kulturu,“ dodává ředitelka Letní školy slovanských studií Markéta Maturová.
Na letní školu letos přijeli převážně studenti slavistiky, bohemistiky nebo žurnalistiky. Kromě výuky poznávají jihočeské památky a lektoři připravují také speciálně zaměřené přednášky. „Pro letošní ročník jsme zvolili jednu přednášku z politologie na téma Česká republika v Evropské unii a druhou, která se týká překladové literatury,“ uvádí Markéta Maturová.
Na závěr účastníci získají speciální osvědčení. A například Elizabeta Ivanova už teď ví, že se na letní školu přihlásí i v příštím roce.
Související
-
Mí čtvrťáci mě přihlásili tajně, dostali mě, říká Pavlína Kopáčiková, vítězka soutěže Zlatý Ámos
Začínala jako vychovatelka v družině, až poté studovala univerzitu a stala se učitelkou. A to velmi úspěšnou. Před pár dny získala Pavlína Kopáčiková titul Zlatý Ámos 2019.
-
Nejlepší českou překladatelkou se stala středoškolačka z Českých Budějovic
Pero, papír a slovník jí stačily k úspěchu v prestižní soutěži překladatelů. Vítězkou za Českou republiku se stala sedmnáctiletá Markéta Sahanová z budějovického gymnázia.
-
Pasovští a českobudějovičtí studenti zkoušeli společně vyučovat němčinu
Studenti z Pasova přijeli do Českých Budějovic učit němčinu. Spolu s kolegy z Jihočeské univerzity se snaží motivovat středoškoláky a ukázat jim, že němčina není jen učivo.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Šestiletý chlapec sjel při povodních v autě do Vltavy. Z potápějícího vozu ho zachránce vytáhl skrz okno
-
Fotograf Krupař: Nikdo se nechce vzdávat, ale vidím u ukrajinských vojáků čím dál větší skepsi
-
Slovensko zná své povinnosti ohledně protiruských sankcí. A nepřerušujte mě, zlobil se poslanec Směru
-
Dva bývalí premiéři a několik exministrů. Francie bude mít novou vládu