Pasovští a českobudějovičtí studenti zkoušeli společně vyučovat němčinu
Studenti pasovské univerzity přijeli do Českých Budějovic učit němčinu. Spolu s kolegy z Jihočeské univerzity se snaží motivovat středoškoláky a ukázat jim, že němčina není jen učivo, ale jazyk, kterým se snadno domluví.
Jednu takovou netradiční hodinu zažili například žáci druhého ročníku gymnázia Jana Valeriána Jirsíka v Českých Budějovicích. S Denisem, který studuje učitelství v Pasově, se tu bavili o svých zájmech a se studentkou Veronikou z Českých Budějovic se pustili do objevování germanismů v češtině.
Denis Walters budějovické středoškoláky chválil. „Jsem překvapený, že mluví docela dobře německy. Hodně dobře rozumí, jen jim chvilku trvá, než roztají,“ komentoval perfektní češtinou. Jeho matka totiž pochází z Jablonce, takže on už odmalička mluví česky a německy.
Také studentka pedagogické fakulty Jihočeské univerzity Veronika Růžičková byla spokojená. „Učilo se nám dobře. Studenti s námi spolupracovali, byli aktivní a díky tomu, že jsme byli v malých skupinkách, nebáli se s námi mluvit,“ řekla.
Absolventi katedry germanistiky mají práci jistou
Zájem o studium němčiny zůstává v posledních letech stabilní. Výhodou podle šéfky katedry germanistiky Hany Andrášové je, že o absolventy se znalostí němčiny mají zájem školy i komerční firmy.
S pasovskou univerzitou spolupracuje českobudějovická katedra germanistiky už dlouho. Skupinová výuka na školách byla ale prvním společným experimentem. „V našem projektu je čtyřicet studentů, ty jsme dnes rozdělili do deseti skupin a každá vyučuje dvě hodiny, to znamená, že celými Budějovicemi zní němčina,“ dodala vedoucí českobudějovické germanistiky Hana Andrášová.
Podobnou příležitost budou mít českobudějovičtí středoškoláci v dubnu, kdy na týden přijedou budoucí učitelé z Lince.
Související
-
Největší stres způsobují učitelům rodiče. Kvůli nízkému uznání i platům lidé ze školství odcházejí
Školní vyučování se velmi změnilo. Pronikly do něj moderní technologie, které dnes patří do běžného života dětí. S tím je nutné počítat i při přípravě budoucích učitelů.
-
V 62 letech se začal učit čínsky. Zájem o studium cizích jazyků roste i mezi seniory
Naučit se cizí jazyk je možné v každém věku. Důkazem může být budějovický spisovatel Jiří Macoun, který začal po šedesátce. Podle jazykových škol zájem mezi seniory roste.
-
Myslíte si, že koule a kalhoty jsou česká slova? Omyl. Odjakživa si bereme výrazy z cizích jazyků
Jazyk je základním nositelem kultury národa. Říká se, že ztratí-li se jazyk, národ jako takový zanikne. Jak cenné bohatství v řeči máme, si uvědomovali nejen obrozenci.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Analytik: Evropa za jednacím stolem sedět nebude. O míru na Ukrajině budou rozhodovat Trump a Putin
-
Požární poplach jsme neslyšeli, popisují hosté hotelu, kde zemřelo 76 lidí. V Turecku už zadrželi devět osob
-
Případ učitelky, která popírala ruské válečné zločiny, se vrací na začátek. Nejvyšší soud zrušil verdikt
-
Trump slibuje vyslat astronauty na Mars. Za jeho prezidentství se to ale podle expertů nestihne