Absolventi katedry germanistiky mají práci jistou

Zájem o studium němčiny zůstává v posledních letech stabilní. Výhodou podle šéfky katedry germanistiky Hany Andrášové je, že o absolventy se znalostí němčiny mají zájem školy i komerční firmy.

Českobudějovická katedra germanistiky na pedagogické fakultě Jihočeské univerzity dostává 90 přihlášek ke studiu ročně. Z toho nastoupí přibližně třetina zájemců a jen 10 až 15 studium úspěšně dokončí.

„Každý absolvent má práci jistou, a to bez ohledu na to, jestli ukončí pouze bakalářské studium, nebo jde i dál do magisterského studia. Samozřejmě čím vyšší vzdělání, tím lepší uplatnění, ale i všichni bakaláři najdou své uplatnění na trhu práce,“ dodává vedoucí katedry Hana Andrášová.

Znalost němčiny může být výhodou například u firmy Bosch. Základním předpokladem je ale především odborné vzdělání, jazyky jsou na druhém místě.

Firma Bosch má díky státní podpoře vytvořit přes 600 nových míst. V kraji ale chybí dělníci

Dělník

Na začátku byl stručný premiérův tweet: „Pokračujeme v získávání investic. Vláda podpořila investiční záměr firmy Bosch, v jižních Čechách by měla vytvořit 620 pracovních míst.“

„Stane se, že pro daný tým nebo projekt, kdy pracujeme pro německého zákazníka, si vybereme němčináře, ale i angličtináře vezmeme a umístíme ho jinde, kde zase pracujeme třeba s dodavatelem z Číny nebo Indie,“ uvádí jednatel českobudějovické pobočky Václav Pixa.

Firma Bosch má podle něj stejně jako ostatní zaměstnavatelé problém sehnat v současné době kvalitní pracovníky. „Samozřejmě situaci na trhu pociťujeme. Snažíme se s tím bojovat a zatím se nám vždycky povedlo ten objem nebo kvalifikaci pracovníků, které potřebujeme pro naše projekty, sehnat,“ doplňuje Václav Pixa.

Bez znalosti cizích jazyků se u podobných firem uplatní lidé jen v dělnických nebo základních technických profesích.

Spustit audio
autor: Martin Pokorný

Odebírat podcast

Související