Na jindřichohradeckém zámku probíhá výstava rodu Černínů a pohyblivých loutek

24. květen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kabinety Stuchlé. Kouzelný svět pohyblivých loutek v Jindřichově Hradci

Na Hradu a zámku v Jindřichově Hradci jsou teď k vidění dvě výstavy. Představují je kastelán Jan Mikeš a výtvarnice a loutkářka Stanislava Stuchlá.

První z nich, nazvaná „Černínové. Diplomaté, cestovatelé, sběratelé“, přibližuje rod posledních majitelů zámku, druhá se jmenuje „Kabinety Stuchlé. Kouzelný svět pohyblivých loutek“.

“Po úspěchu loňské sezónní výstavy Dokonalý diplomat jsme se rozhodli, že výstavu částečně reinstalujeme, doplníme o nové předměty a otevřeme jako stálou expozici“, přibližuje kastelán jindřichohradeckého zámku Jan Mikeš. „Zbývající prostory zabydlely hravé, oživlé, interaktivní loutky jindřichohradecké rodačky Stanislavy Stuchlé, které nadchnou nejenom nejmenší návštěvníky, ale i jejich rodiče“, doplňuje kastelán Mikeš.    

Úspěšné diplomatické mise Heřmana Černína z Chudenic k sultánovi Osmanské říše v první polovině 17. století připomíná unikátní turecký stan i orientální zbraně

Výstava o černínském rodu zaujímá tři rozlehlé sály včetně vstupní chodby, která seznamuje s pohnutou historií rodu sídlícím na zámku od roku 1693 do roku 1945. Každý ze sálů se věnuje jedné z činností - diplomacii, cestovatelství a sběratelství.

Úspěšné diplomatické mise Heřmana Černína z Chudenic k sultánovi Osmanské říše v první polovině 17. století připomíná unikátní turecký stan i orientální zbraně. Každodennost na cestách dokumentují cestovní barokní sluneční hodiny, přenosná keramická kamínka, cestovní sada hygienických potřeb, sametové pokrývky pod koňská sedla či luxusní pánské oděvy a boty z 18. století.

Mezi výjimečné exponáty patří rozkládací postel z roku 1630, která na cestách doprovázela barokního kavalíra. Sběratelské zájmy zpřítomňují obrazy, které byly součástí proslulé obrazárny v Černínském paláci v Praze.

„Podařilo se nám shromáždit největší počet obrazů z původní sbírky Humprechta Jana Černína za několik posledních desetiletí“, potvrzuje výjimečnost expozice kastelán Mikeš. Mezi díly vynikají obrazy Karla Škréty nebo italských mistrů 17. století. 

Kabinety Stuchlé. Kouzelný svět pohyblivých loutek v Jindřichově Hradci

Prostory druhého patra Adamova stavení hostí i výstavu "Kabinety Stuchlé. Kouzelný svět pohyblivých loutek". Do nejmenších detailů provedené loutky, které samy reagují pohybem na každého příchozího, jsou dílem uznávané výtvarnice Stanislavy Stuchlé.

Původní profesí oční lékařka vyrábí své loutky ze dřeva, kůže, starého textilu, pštrosího peří, nebo  z nalezených kostí zvířat. „Pomocí motorků a čidla se některé postavičky rozhýbají, jakmile se návštěvník objeví ve dveřích. Mořská panna například mrskne ocasem, silák zatroubí na trumpetu a charlestonové tanečnice začnou křepčit. Kabinet příšer má i vlastní ozvučení a svou zvláštní atmosféru, ve které se jakoby zpomalil čas“, říká autorka, jejíž tvorbu ovlivnili Jiří Trnka a Jana Švankmajer.

Stanislava Stuchlá vystavovala v Dánsku a Francii, úzce spolupracuje s Divadlem bratří Formanů. Kromě Malého stuchlého obludária, které Stuchlá stvořila jako poctu tomuto divadlu, si návštěvníci také prohlédnou Kabinet stuchlých krasavic nebo Kabinet laskavých příšer. Chybět nebude ani ložnice hraběnky Černínové a loutky Zachariáše z Hradce a jeho manželky Kateřiny. Snovou atmosféru výstavě dodává přítmí v interiérech i zvukový doprovod.

S Janem Mikešem a Stanislavou Stuchlou si povídala moderátorka Eva Kadlčáková.

autoři: Český rozhlas České Budějovice , Archiv NPÚ | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související