Můžeme zapít třešně a jsou špekáčky karcinogenní? Pověry a pravdy o letním stravování

14. červenec 2021

Léto je obdobím, kdy se stravujeme trochu jinak než ve zbytku roku. Najdeme si čas na letní grilování, s chutí si dáme lehký salát, ale také se přeplácáme zmrzlinou nebo zapijeme třešně vodou.

Opravdu se však po třešních nesmí pít, jak se říká? A jak je to s dalšími prohřešky? Pověry a pravdy o letním stravování objasnila v pořadu Zdravíčko nutriční specialistka Nemocnice České Budějovice Alena Sladká.

Nepij na třešně

„Třešně jsou plné cukru a mají v sobě i dost vody. Když sníme čtyři, pět třešní a na to se napijeme, tak se nestane vůbec nic. Ale ony jsou jedlé, takže si sedneme k míse a jíme a jíme. Až zjistíme, že jsme snědli půl kila i víc. A když se pak na to i vydatně napijeme, třešně, díky tomu, že mají v sobě hodně cukru, začnou v žaludku kvasit. A to nás nafoukne, je nám těžko a můžeme mít i průjem.“

Vitamínů se do zásoby nenajíš

„Naprat se třešní není užitečné ani k tomu, abychom si vytvořili zásobu vitamínů a minerálů. Většina ovoce má v sobě vitamíny rozpustné ve vodě, a pokud je tělo nezpracuje v danou chvíli, odplaví se močí a stolicí.  Žádná zásoba nevznikne. Ani minerálů ovoce a zelenina neobsahují tolik, abychom je nemuseli pravidelně doplňovat.“

Čtyři litry vody? Jak pro koho

„Takové doporučení je ošidné. Potřeba vody je individuální podle toho, co děláme, v jakém prostředí se pohybujeme, jak namáhavá je naše aktivita, jakou máme hmotnost, věk a podobně. Ten, kdo hraje několik hodin tenis na slunci, zřejmě spotřebuje i víc než čtyři litry. Naopak pro toho, kdo ten samý čas tráví vsedě v klimatizované místnosti, by takové množství tekutin mohlo být až nebezpečné. Pro ledviny by to byla příliš velká zátěž.“

„Důležité je hlídat pitný režim u lidí, kteří si neumějí říct, nebo nepociťují žízeň, tedy u malých dětí a seniorů. A pozor, nepočítá se káva a alkohol, protože odvodňují, ani mléko, to je z nutričního hlediska potravina, nikoli tekutina.“

Neskákej s plným žaludkem do vody

„Tím, že se najíme, naplníme si žaludek. Ten zvětší objem a než se strava zpracuje, tak se stěna žaludku napíná. Půjdeme-li se jenom cákat do vody, tak to nevadí. Ale půjdeme-li si po vydatném obědě zaplavat kilometr, už to může být problém.“

„Tělo potřebuje dost energie na trávení, a to se neslučuje s větší fyzickou zátěží. Mohlo by nám být nevolno, mohli bychom dostat křeče do žaludku a zpanikařit. Také není dobrý nápad skákat s plným žaludkem do vody. V extrémních případech by mohl žaludek i prasknout.“

Grilování k létu prostě patří (ilustrační foto)

Toho masa není škoda

„Naložené maso, které po letním grilování nedáme zavčasu do chladu, povaluje se v teple a my se ho rozhodneme později zpracovat a sníst, to je cesta k salmonele nebo jiným střevním obtížím. Už se v něm totiž pomnožily patogeny, viry a bakterie. Nejsou vidět, nejsou cítit, ale neriskovala bych to. Lepší je zbytky zlikvidovat, nedbat na finanční úspory, dbát na své zdraví.“

Co takhle dát si krvavý steak?

„Krvavý steak, je-li předtím dobře uskladněný a připravíme-li si ho čerstvý, je to v pořádku. Také většina restaurací v České republice si to ohlídá. Na tržištích v cizině bych se trochu bála, nevíme, jak bylo s těmi potravinami zacházeno. Špatně uchovávané, špatně umyté nebo zapařené potraviny nejezme.“

Jsou špekáčky karcinogenní?

„Ano, i ty málo opečené. Uzeniny jako takové se nedoporučuje často konzumovat, jsou rakovinotvorné samy o sobě. Na vině jsou přidávané rychlosoli a také uzení jako proces. Cokoli je uzeného nebo opečeného, už tam vznikají karcinogenní látky. Odborníci se přiklánějí ke konzumaci jen výjimečné.“

Jak si tedy užít zahradní slavnost?

„Jednou, dvakrát za sezónu nás žádný špekáček nebo jiný prohřešek do hrobu nepřivede. A nejlepší je k tomu parta dobrých přátel a dobrá nálada. Užijte si léto!“

Spustit audio

Související