Mr. Swing, to byl Karel Hála! Žádný z českých zpěváků neuměl swingovat jako on

29. září 2023

Opravdu zakrátko se naplní devadesát let od narození zpěváka výjimečného rozsahu a výrazu od barytonových až po tenorové tóny, který bravurně zvládnul kantilénu, skvěle zpíval countryové songy i písničky středního proudu. Především však byl Karel Hála náš nejlepší zpívající swingař.

Jestliže byl mnohem starší český zpěvák Arnošt Kavka nazýván Doktor Swing, tak si zcela po zásluze rodilý Východočech Karel Hála vysloužil přízvisko Mr. Swing.

K věhlasu ale urazil docela dlouhou cestu v různých angažmá v Armádní opeře, v tehdejším Státním divadle Karlín, ve vokálním kvintetu orchestru Karla Vlacha, v kapelách kytaristy Miroslava Kefurta a Ladislava Bezubky. Také mezitím zpíval s orchestrem Karla Krautgartnera a zlom v kariéře Karla Hály přišel s působením v divadle Apollo bratrů Štaidlových a Karla Gotta.

Ovšem se swingem to začalo právě u Karla Vlacha. A jak se to stalo, si můžete poslechnout ve zpěvákově vzpomínce v pořadu V náladě swingu, potažmo jazzu, který obohatí swingové písně v podání Karla Hály, jenž se vydal na věčnou pouť v červenci 2008.

Čtěte také

Bez povšimnutí by nemělo zapadnout, že právě 29. září se před sto roky narodil v jihočeském Písku ve své době známý a také významný český kytarista a kapelník Karel Duba.

Nedávno, 21. srpna, jsme vzpomínali 55. výročí tragické události – autobusové havárie v Mongolsku, při níž hudebník Karel Duba zahynul společně s dalšími členy jeho orchestru i s mladičkou zpěvačkou Danou Hobzovou. A při této smutné příležitosti jsme mu věnovali půlhodinku Vlídných tónů, neboť Karel Duba v první polovině šedesátých let proslul zejména instrumentálkami ve stylu britských Shadows.

Ovšem jeho skupina natáčela i s předními českými zpěváky a zpěvačkami, s Josefem Zímou, Juditou Čeřovskou, Yvonne Přenosilovou nebo dokonce nahrála v roce 1968 Gershwinovo Summertime s mladým Vladimírem Mišíkem, který s Karlem Dubou krátce vystupoval. A tuto nahrávku společně se Zamilovaným pánem s Evou Pilarovou jsme vybrali jako vzpomínku na rodilého Jihočecha Karla Dubu.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související