Beat ve swingu Vojtěcha Dyka, mistrovský bubeník s čínským činelem a vzrušující francouzský souzvuk

8. září 2023

V roce 2019 natočil zpěvák, herec, autor a také milovník Šumavy Vojtěch Dyk spolu s B-Side Bandem a Janáčkovou filharmonií živě v hale Gong v Ostravě album s názvem Deset let / Beat ve swingu. A titulní song, Beat ve swingu autora Lukáše Janoty, nás uvede do další swingové, potažmo jazzového nálady.

Pokud stočíme řeč k bubeníkům swingové éry, většina příznivců si vzpomene na Buddyho Riche nebo Genea Krupu. Ale uznání si nepochybně zaslouží také Cliff Leeman, přezdívaný Mr. Time. Nebyl to zdaleka takový showman s paličkami jako Gene Krupa, naopak mnohem více mu vyhovovalo být v pozadí a soustředit se jenom na hraní a na muziku. Leeman byl oblíbený jak u kolegů, tak kapelníků pro svou přesnost, hráčkou spolehlivost a perfektní timing.

Cliff Leeman spatřil světlo světa 10. září roku 1913, tedy právě před 110 roky, v Portlandu ve státě Maine. Ve svých třiadvaceti letech se stal jednou z opor nesmírně populárního orchestru Artieho Shawa, byl u takových swingových šlágrů jako Begin The Beguine, Back Bay Shuffle nebo Rose Room.

Hrál i v jiných špičkových souborech, orchestrech Glenna Millera, Tommyho Dorseyho nebo Charlieho Barneta. Zasloužil se také o popularizaci čínského činelu v rámci big bandového idiomu. „Na ten malý čínský činel jsem hrál po celá léta svého působení v big bandech. Stalo se z toho něco jako moje ochranná známka,“ vzpomínal jednou Cliff Leeman, který se s postupem 40. let zabydlel v menších sestavách. Pozdější roky své kariéry strávil v rádiu a nahrávacím studiu a jako bubeník v televizních show a také se podílel na raných nahrávkách rokenrolové hvězdy Billa Haleyho a jeho Komet.

Čtěte také

V předposledním z letních okének věnovaných výborným a zajímavým vokálním formacím, na které se trochu zapomnělo, bude znít libozvučná francouzština. Půjde o soubor Les Double Six, tedy Dvojitá šestka. Tento název je logicky vysvětlitelný, neboť šest zpěváků prostřednictvím playbackové techniky natočilo jednotlivě za sebe vždy dva party.

Tato francouzská skupina, kterou vedla zpěvačka a pianistka Jeannine Mimi Perrin, si získala od konce padesátých let velmi rychle slušnou reputaci hlavně u jazzového zasvěceného publika. Velký a upřímný zájem vzbudila též u slovutných amerických jazzmenů. S Dvojitou šestkou spolupracoval třeba i Dizzy Gillespie.

Jeden z jejích členů, Američan Ward Swingle, však založil vlastní sestavu – dá se říci, že na půdě skupiny Les Double Six. A podle něj se jmenovali slavní Les Swingle Singers, kteří svůj věhlas postavili na jazzové vokální interpretaci témat klasické hudby a kteří byli vzory pro naše Linha Singers.

Jedenáctého září se před devadesáti roky narodil černošský varhaník, hráč na hammondky Roosevelt Willette zvaný Baby Face, pro svůj zvláštní dětský výraz. Ale žádný hodný chlapec to nebyl. I když vyšel z duchovního prostředí, odseděl si dva roky ve vězení za loupež a napadení, čemuž hodně „pomohla“ jeho závislost na drogách. Ovšem muzikant to byl náramný. Na hammondky uměl Baby Face Willette vykouzlit imponující směs gospelu, jazzu a soulu.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související