Jméno Kirby se bude vinout swingovou, potažmo jazzovou náladou jako červená nit
Entrée swingové, potažmo jazzové nálady bude záležitostí „nejlepšího nejmenšího orchestru na světě“, který vedl John Kirby. A toto jméno vlastně propojí celý hudební pořad!
Bylo by dobré říci, John Kirby hrál na basu a tubu, ale vedle toho šikovně aranžoval a ve 30. a 40. letech minulého století vedl menší swingové kapely.
John Kirby se narodil na Silvestra, 31. prosince roku 1908 ve městě Baltimore ve státě Maryland v USA. Jako dítě velmi brzy osiřel, a tak od raného věku tvrdě poznával odvrácenou tvář života. V sedmnácti letech odešel hledat práci do New Yorku. A našel ji ve známých orchestrech Fletchera Hendersona a Chicka Webba.
Někdy v roce 1937 založil John Kirby vlastní sextet, který se stal na dalších pět let mohutnou atrakcí v newyorském Onyx klubu a dalších špičkových jazzových klubech v Los Angeles a Chicagu. Říkalo se, že Kirby má nejlepší nejmenší orchestr v zemi. Byla to obchodní nálepka, ovšem mnohé nahrávky party okolo Johna Kirbyho si udržely hodnotu a zajímavost až do současnosti. Kontrabasista a kapelník John Kirby odešel na věčnost v červnu roku 1952 ve věku pouhých 43 let.
Čtěte také
Další příspěvek z našeho letního prázdninového okénka s vokálními skupinami bude náležet velmi kvalitní a ne zcela doceněné vokální skupině Kirby Stone Four. Všichni čtyři mladí muži pocházeli z New Yorku, kde na sebe také v roce 1958 upozornili. Jejich souzvuk v závěru 50. let působil jako vzácně svěží vánek.
Hlavním krédem mužů shromážděných vůkol lídra skupiny Kirbyho Stonea byla radostná nálada a stav mysli, při němž lidé v publiku, nebo doma u rozhlasových přijímačů či gramofonových přístrojů alespoň na pár minut zapomenou na rušivé strasti, vytěsní všechny problémy a přičiněním nakažlivě temperamentního zpívání budou třeba i šťastní.
Domníváme se, že toto všechno snad může působit i po více než šedesáti letech. Třeba s písní od Irvinga Berlina Alexander´s Ragtime Band, která v pořadu zazní.
A do třetice ještě jednou jméno Kirby, tentokrát půjde o ženu, dříve populární a velmi dobrou, občas swingující anglickou zpěvačku Kathy Kirby, která měla několik větších hitů v šedesátých letech, ale celý život zápasila s nedobrou psychikou a schizofrenií. Poslední léta žila pouze ze státních příspěvků a slábnoucích tantiém.
Kathy Kirby si připomeneme jejím prvním šedesát roků starým hitem Dance On, Tancuj dál, což byla vokalizovaná verze instrumentálního hitu kapely Shadows.
Související
-
Skřítek Zavřiočko může plnit také milostná přání a úchvatný výstup po Točitých schodech
S uvolňující nadsázkou tentokrát začneme, a také v jiném žánru, avšak v jasné přízni ke swingu i dixielandu. Antonín Hájek otextoval country-popovou písničku Good Ol' Girl.
-
Romantický mužný baryton, virtuózní trumpetista – superman i vášnivý propagátor ragtimů
Pete Candoli měl pověst vynikajícího, technicky skvěle vybaveného, všestranného trumpetisty, kterému se pro jeho výjimečnou schopnost hrát vysoké tóny přezdívalo superman.
-
Swingová a jazzová výprava proti proudu času tentokrát ve spojení s velkými literáty
Nejlepším příkladem českého spisovatele, do jehož života zásadním způsobem vstoupil jazz, je samozřejmě Josef Škvorecký, jenž žil po emigraci po roce 1968 v Kanadě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.