Nové zpracování světoznámé balady Leonarda Cohena Suzanne zpěvákem Gregorym Porterem je strhujícím zážitkem

11. srpen 2023

Zuzana, to je to jméno, které je napsáno v kalendáři v den vysílání druhé srpnové swingové, potažmo jazzové nálady. A proto si dovolujeme začít roztomilou písní z repertoáru slovenské hvězdy dávnějších časů Františka Krištofa Veselého v podání Ondřeje Havelky a Originálního pražského synkopického orchestru Pavla Klikara Jaj Zuzka, Zuzička z roku 1981.

A pořad na oslavu tohoto křestního jména uzavřeme nádherným a strhujícím zpracováním světoznámé balady Leonarda Cohena Suzanne znamenitým jazzovým a soulovým zpěvákem, dvojnásobným nositelem ceny Grammy Gregorym Porterem, s nímž blízce spolupracuje hráč na Hammondovy varhany českého původu Ondřej Pivec.

Jde o Porterův příspěvek na loňském albu Here It Is: A Tribute to Leonard Cohen, které je působivou poctou velikosti kanadského písničkáře. A to nejen od Gregoryho Portera, ale také třeba Petera Gabriela, Sarah McLachlan nebo Iggyho Popa, tedy dost různorodých osobností.

Do tohoto „zuzankovského“ rámce se však vejde ještě hodně dalšího. Nejprve to bude hudební nekrolog důležité postavy brazilské bossa novy, pianisty i autora João Donata.

V rámci volného letního cyklu věnovaného známým, ale také zapomenutým vokálním skupinám historie tentokrát připadneme na King Brothers z anglického Essexu a také vám nabídneme velký jazzový hit z pozdních šedesátých let od jihoafrického trumpetisty a bojovníka proti apartheidu Hugha Masekely Grazing In The Grass.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související