Slavné songy countryové superhvězdy, před sto lety narozeného Hanka Williamse pronikly také do swingu

15. září 2023

Sedmnáctého zářijového dne roku 2023 si svět nejen hudby country and western připomene sto let od narození první opravdové superhvězdy tohoto žánru, Hirama Kinga Hanka Williamse nazývaného také Hillbilly Shakespeare, nesmírně talentovaného zpěváka, kytaristy a autora.

Život Hanka Williamse nebyl dlouhý, dožil se pouhých 29 let, ovšem povedlo se mu do něj vměstnat mnoho dobrého i toho horšího.

Hank Williams, vyšlý z velmi skromných poměrů v Butler County v Alabamě, byl považován za lidového písničkáře, který ale svými písničkami dosáhnul celonárodní popularity a relativního bohatství. Na druhé straně v míře nezřízené holdoval alkoholu, což mu ukrátilo i život.

Jakkoliv životní cesta Hanka Williamse nepřesáhla věkem třicítku, nesmrtelných písniček, které po něm zbyly, je udivující množství. Namátkou Your Cheatin´ Heart, Cold, Cold Heart, Honky Tonk Blues, I'm So Lonesome I Could Cry, Ramblin' Man, You Win Again, I Saw the Light a další.

Řada z nich překročila hranice žánru country and western a osvojili si je takoví velikáni jiných stylů jako Bob Dylan, Chuck Berry, Elvis Presley, Tony Bennett nebo Rolling Stones.

Čtěte také

Dva dobré příklady předložíme i z ranku swingu a jazzu. Nejprve zazní nahrávka znamenitého blues-jazzového amerického pianisty a zpěváka Mose Allisona písničky Hanka Williamse z roku 1951 plné dvojsmyslů Hey Good Lookin´. A potom pojetí velmi populárního, brilantně swingujícího zpěváka a pianisty, ale také herce Harryho Connicka Jr., rodáka z New Orleans, další slavné písničky Hanka Williamse, v níž patří důležitá role cajunskému jídlu jambalaya, na jeho albu My New Orleans, resp. Oh, My Nola.

Širší posluchačskou oblibu na sebe navázal také americký kytarista i autor Earl Klugh, jehož sedmdesátiny připadají na 16. září. Jeho hra na akustickou kytaru a nahrávky si už od sedmdesátých let získaly nemalou posluchačskou oblibu, což hudebně doložíme.

Volný cyklus časem upozaděných swingujících vokálních skupin uzavřeme Four Knights, tedy Čtyřmi rytíři, kteří natáčeli i s hvězdným Natem Kingem Colem, ale na úplný začátek podnikneme cestu vlakem s orchestrem Karla Vlacha do města Chattanooga.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.