Mona Lisa, Que Sera Sera, Bonanza a další slavné filmové melodie autora Jaye Livingstona
V půlhodince neprogresivní instrumentální hudby pro pohodu, ke zklidnění či případně příjemnému rozjímání upíráme pozornost na Jaye Livingstona, proslulého skladatele filmových a muzikálových písniček, z nichž několik bylo světovými hity. A ty samozřejmě při vzpomínce na něj nevynecháme.
Jay Livingston se narodil jako Jacob Harold Levison rodičům židovského původu v roce 1915 ve městě McDonald ve státě Pensylvánie. Už v dětském věku hrál výborně na piano.
Vystudoval kompozici na Pensylvánské univerzitě a potom se usadil v New Yorku, kde na zakázku skládal jak pro filmová studia, tak pro divadlo. Texty k písničkám mu dodával kamarád ze studií Ray Evans. Spolu také během druhé světové války sloužili v armádě, aby v době míru coby již renomovaná autorská dvojice vynikli v Hollywoodu.
Oba pánové přivedli na svět spoustu pěkných písniček, z nichž se zvlášť vyjímají Mona Lisa, Que Sera Sera, Buttons and Bows nebo Bonanza.
Většina z nich se stala hity ve vokálních verzích, ovšem my, v souladu se zaměřením tohoto pořadu, vám je představíme v atraktivní instrumentální podobě v podání holandského houslisty André Rieu a Johann Strauss Orchestra, trumpetisty Ala Hirta nebo třeba pianisty Ronnieho Aldriche.
Související
-
Harfa a melodie přílivu a odlivu sexuální touhy nebo v horách ztraceného ráje míru a lásky
Nebyl Maxwell jako Maxwell. Robert Maxwell byl kontroverzní britský mediální magnát, ale jiný muž téhož jména proslul v oblasti hudby jako skvělý harfista i úspěšný autor.
-
Velké hity ze 70. let, na které si můžete také zatančit, včetně hudby z Horečky sobotní noci
Pořad Vlídné tóny přináší stylově spřízněné velké hity sedmdesátých let minulého století. Poslechněte si je a ještě si při nich můžete případně i zatančit.
-
Šarmantní Francouz Eddie Barclay často měnil snubní prstýnky, ale proslavil se hlavně hudbou
Zajímavou postavou francouzské hudební scény 50. let byl Édouard Ruault, proslavený pod pseudonymem Eddie Barclay, úspěšný producent, autor, kapelník i vyhlášený elegán.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka