Mokřad, fazolové týpí nebo pyramidový záhon uvidí lidé na novém oddechovém místě v Třeboni

5. duben 2020 09:21

Místo pro vzdělávání i odpočinek vzniká na louce nedaleko záchranné stanice pro volně žijící zvířata v Třeboni. Novou přírodně-vzdělávací učebnu budou využívat hlavně děti, otevřená ale bude pro každého.

„Máme tu pyramidové záhony pro léčivé byliny, hned vedle vyvýšené ukázkové záhony, které jsou zajímavé tím, že jsou rozkládací. Spoustu prvků už máme hotových, další chceme během jara dostavět,“ ukazuje ředitel Nadačního fondu pro vydru Jan Nový.

V zahradě bude ještě ukázkový biotop mokřadů, lavičky a další odpočinkové prvky. Vyroste tu také fazolové týpí. „Na tyčích budou připevněny úchyty pro popínavé rostliny a bude to sloužit jako schovka pro děti,“ vysvětluje Jan Nový.

Vzdělávací zahrada vzniká za přispění veřejnosti, fond ji buduje na dobrovolnickém principu. Přístupná by měla být každému. „Primárně je určená pro děti z mateřských a základních škol. V tuto chvíli máme už hotové čtyři typy výukových programů, které jsou zaměřeny například na objevování života ve vodě a v půdě a historii třeboňských luk,“ říká ředitel.

Čtěte také

Práce ale teď pozastavila pandemie koronaviru. „Potřebujeme ještě vybudovat oplocení, které bude do budoucna tvořit ohradu pro zvířata, budeme sázet spoustu rostlin a keřů na jaře. Uvidíme, jak se to podaří, protože rostliny a keře nepočkají, v nejhorším případě to budeme dělat o víkendech sami,“ popisuje Jan Nový.

Až Nadační fond pro vydru zahradu dokončí, práce bude pořád dost. „Jako každá zahrada i tato potřebuje nekonečnou údržbu, v našem případě hlavně sečení, protože je to poměrně velká plocha, určitě bude potřeba pokračovat s výsadbou rostlin, zálivkou, do toho se může každý zapojit,“ doplňuje Jan Nový.

První návštěvníci by se na nové přírodně-vzdělávací a odpočinkové místo v Třeboni měli podívat zřejmě v květnu.

Spustit audio

Související