Mladé důchodkyně, co rády skotačí. Ženský amatérský divadelní soubor ŽAS sbírá jedno ocenění za druhým

12. listopad 2022

ŽAS není jen označení údivu, ale také zkratka divadelního Ženského amatérského spolku. Ten má domovskou scénu v Homolích na Českobudějovicku, ale znají ho diváci z celé republiky. Členky ŽASu  vystupovaly na prknech mnoha divadel, vyhrály i celostátní přehlídku Jiráskův Hronov.

Jednou ze členek je Alena Hálová. „Profese už nám všem skončily, jsme už důchodkyně, mladé důchodkyně, a těšíme se z toho, když máme příležitost se vidět s ostatníma babama a prostě si tady zaskotačit,“ usmívá se.

Všechny inscenace ŽASu jsou veselé. „Jinak bychom to nedělaly. My na nějakého Ibsena a podobně nemáme ambice ani schopnosti. Režisérka, scenáristka a autorka Stáňa Kočavrová nám píše na tělo právě ty komedie. Všechno to má nadhled, vtip a je to taková ta poetika dell´arte, kterou milujeme,“ vysvětluje Alena Hálová.

Rozhovor s členkami divadelního Ženského amatérského spolku, kterým se také přezdívá Cimrmani v sukních, si poslechněte v cyklu Jihočeši.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.