Ikona Jihočeského divadla i drzá rybářka. To byla Hana Bauerová
Ve věku 91 let zemřela 18. května 2022 legenda českého divadla, herečka Hana Bauerová. Když jako dvacetiletá odcházela na začátku 50. let z pražského Realistického divadla do jižních Čech, netušila, že budějovickému divadlu bude věrná 60 sezón a že v něm ztvární na 160 rolí.
I za to Hana Bauerová obdržela v roce 2020 Cenu Thálie v kategorii celoživotní mistrovství v činohře. Tehdy ji také v Českých Budějovicích navštívil Ondřej Kepka, herec, režisér a rozhlasový moderátor, a natočil s ní rozhovor, který nyní přinášíme jako vzpomínku v pořadu Jihočeši.
Hana Bauerová mluvila samozřejmě o divadle, ale vzpomínala i na svou další celoživotní vášeň – rybaření. „Já jsem byla docela dobrá rybářka. Měli jsme chalupu, takovou barabiznu na Šumavě, která byla naší velkou láskou, protože z verandy jsme koukali na Vltavu. A když si člověk vzal dalekohled, tak viděl kroužkovat lipany, což je samozřejmě výsostná rybařina chytat lipany na mouchu,“ vyprávěla.
„Já jsem začala chytat docela drze a troufale, protože jsem měla kliku. Dokonce jsem byla tak drzá, že jsem nahodila na štiku, dala jsem si na konec prutu papírek a šla jsem nahoru, uvařila jsem brambory, polívku. No, a když ten papírek sjel, tak jsem letěla dolů zaseknout tu štiku,“ smála se.
Pro Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích byla Hana Bauerová ikonou. Jako členka činoherního souboru vystoupila mezi roky 1953 a 2008 ve 160 inscenacích. Často se na jevišti setkávala i se svým manželem, hercem Josefem Bulíkem, který zemřel v roce 2012.
Výraznou stopu zanechala i v Českém rozhlase České Budějovice v řadě četeb a dramatizací nebo hereckých vzpomínek. Zahrála si také v televizních seriálech Dobrodružství kriminalistiky nebo Největší z pierotů.
Rozhovor s Hanou Bauerovou, který vznikl v roce 2020, si poslechněte v cyklu Jihočeši.
Související
-
Zemřel Lubomír Koníř, který jako režisér připravil pro rozhlas mnoho pořadů
V úterý 14. prosince zemřel literární redaktor a rozhlasový režisér Lubomír Koníř. V archivu zanechal dlouhou řadu kvalitních a úspěšných literárních a dramatických pořadů.
-
Přijímací zkoušky na konzervatoř dělala Inge Švandová Koutecká tajně za zády rodičů
185 operních, operetních a muzikálových inscenací měla na kontě režisérka Inge Švandová Koutecká. Žena, která také vyučovala na uměleckých školách, zemřela ve věku 85 let.
-
V Třeboni plyne čas klidněji, tvrdil prozaik a scenárista Roman Ráž
Ve věku necelých 87 let zemřel Roman Ráž. Spisovatel, scenárista a autor rozhlasových her měl na kontě i filmové scénáře, například k snímkům Prodavač humoru a Smrt v kruhu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.