Jižní Čechy jsem poznal dokonale, přesto mě pořád překvapují, říká bývalý novinář, nyní mluvčí František Kotrba
František Kotrba sbíral první novinářské zkušenosti v českobudějovickém rozhlase, pak na dlouhé roky zakotvil v redakci tehdejší Jihočeské pravdy. Později působil mimo jiné na ministerstvu průmyslu a obchodu a v současnosti je mluvčím České obchodní inspekce. O sobě říká, že je zarytým Jihočechem, a i proto se za prací nepřestěhoval a raději každé ráno míří vlakem do Prahy.
František Kotrba pochází ze Soběslavi. Už během studií intenzivně spolupracoval s českobudějovickým rozhlasem, nakonec ale přijal pracovní nabídku z tehdejší Jihočeské pravdy, dnešního Deníku.
V redakci, kterou i vedl, zůstal asi patnáct let. „Nelituji ničeho, té spousty času, který jsem novinám věnoval, protože mě to nesmírně bavilo. Ale kolem čtyřicítky už mi bylo jasné, že je čas na nějakou změnu, a tak posledních dvacet let pracuji jako tiskový mluvčí,“ říká.
Několik let prožil na ministerstvu průmyslu a obchodu, v současnosti působí na České obchodní inspekci. „I po šedesátce mám pocit, že dělám práci, která má smysl. V době nakupování na internetu a moderních technologií potřebujeme, abychom jako spotřebitelé byli vzdělaní, abychom věděli, jak nenaletět praktikám, které jsou velmi sofistikované. O to se teď snažím velmi intenzivně, protože cítím, že to je potřeba,“ popisuje.
Čtěte také
Kvůli práci František Kotrba denně dojíždí do Prahy z okraje Českých Budějovic. „Člověk si musí přivstat, jinak to nejde. Chodím od nás ze Starých Hodějovic do Nových Hodějovic každé ráno na vlak ve 4.15 hodin. Jedu příměstským vláčkem, pak přeskočím do rychlíku a v sedm jsem v práci v Praze. A odpoledne ve čtyři hodiny zase utíkám zpátky. V podstatě ale při tomto režimu o nic nepřijdu, ve vlaku se dá udělat spousta práce,“ vypráví.
Ve volném čase se věnuje údržbě domu a zahrady a cyklistice. A za všech okolností je hrdým Jihočechem. „Vždycky o sobě budu říkat, že jsem Jihočech. Díky tomu, že jsem tady mohl dlouhá léta působit jako novinář, mám pocit, že jsem kraj poznal naprosto dokonale. A přitom mě pořád jižní Čechy překvapují,“ komentuje.
„Pořád objevuji například Českobudějovicko, to je neuvěřitelný okres. Člověk je na rovině kolem Hluboké, pak na kole projede kolem rybníků, dostane se do historického centra Budějovic a pak se může vydat do kopců. Po 25 kilometrech jízdy je v Novohradských horách. Náš kraj je tak krásný a pestrý. Vždycky, když jsem se vrátil třeba z pracovní cesty do zahraničí, říkal jsem doma: Děkujte bohu, že jste se narodili právě tady,“ uzavírá.
Celý rozhovor s bývalým novinářem, nyní tiskovým mluvčím Františkem Kotrbou si poslechněte v cyklu Jihočeši.
Související
-
Novinářka Hana Hosnedlová dlouhé roky nesměla pracovat v redakcích, útočiště našla mezi trampy
Desetitisíce článků, reportáží, fejetonů a sloupků publikovala Hana Hosnedlová. Pro angažovanost proti ruské okupaci v roce 1968 se ale roky nemohla své profesi věnovat.
-
V ateliéru slavného šumavského fotografa Seidela v Krumlově se stále fotí, připomíná vedoucí muzea
Návrat do starých časů umožňuje Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově. Vzniklo z domu, v němž žil a pracoval šumavský fotograf Josef Seidel.
-
Už jako student archeologie Vladislav Burian věděl, že radši než pravěk chce zkoumat válečná letadla
Zájem o dějiny, archeologii a časem i historii letectví nelze u Vladislava Buriana hledat jinde než v rodině. Jeho otec byl náčelníkem letiště, dědeček milovníkem historie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.