Místo velkých jaderných elektráren chce Jihočeský kraj stavět menší modulární reaktory
Přípravu malých nukleárních reaktorů v Česku po administrativní i technické stránce má zajistit společnost South Bohemian Nuclear Park. O jejím založení rozhodli zastupitelé Jihočeského kraje na svém posledním zasedání. Na projektu se bude podílet společnost ČEZ a Ústav pro jadernou bezpečnost Řež. Hlavním cílem je zhruba do patnácti let postavit první takový reaktor svého druhu v Evropě poblíž Jaderné elektrárny Temelín.
„Jaderná energetika ve světě se dnes posouvá do podoby, kdy už jaderné reaktory nemusí být obrovské a zalité v betonu. Vyvíjí se malé modulární reaktory, které se skládají a jsou velké třeba jako fotbalové hřiště,“ vysvětluje hejtman Martin Kuba z ODS.
Podobné projekty se podle něj aktuálně připravují například v zámoří. Nově založená společnost chce dát dohromady experty z oblasti vědy nebo i územního plánování, tak aby modulární reaktor mohl vyrůst i v Čechách.
„Třeba v Ontariu a jiných částech světa už modulární reaktory dneska připravují a plánují, že někdy v letech 2030 až 2032 by měly stát. Já vím, že to je za deset let, ale tohle je oblast, které se musíme věnovat, a musíme být připraveni, abychom je sem byli schopni dostat, jakmile budou na trhu,“ dodává Martin Kuba.
Čtěte také
Každý ze tří společníků do projektu vloží dva miliony korun. Sídlo bude v Jihočeském vědeckotechnickém parku v Českých Budějovicích. „Jde o unikátní pilotní projekt směřující k dalšímu posilování energetické bezpečnosti České republiky,“ uvádí mluvčí skupiny ČEZ Petr Šuleř.
Pro založení společnosti hlasovalo 43 ze 47 přítomných zastupitelů. Tři se hlasování zdrželi, včetně Jana Smitky z hnutí ANO. Ten založení sice podporuje, ale vedení kraje podle něj nevysvětlilo strategický plán nebo budoucí financování.
„Jihočeský kraj je spolupodílníkem v tomto s.r.o. a chtěl bych vědět, kolik nás to bude v následujících letech stát, kdo to bude finančně, ale i personálně zajišťovat za Jihočeský kraj, co se od kraje očekává a co z toho případně kraj bude mít. Na tyto otázky jsem nedostal odpověď, proto jsem se zdržel hlasování,“ komentuje Jan Smitka.
Hejtmanství spolu se zástupci ČEZu i české vlády projekt podrobně a společně představí příští týden.
Související
-
Na nejstřeženější místa jaderné elektrárny se teď dostane každý. Umožní to virtuální prohlídka
Pohled na nejstřeženější místa jaderné elektrárny Temelín patřil až dosud jen hrstce lidí. Nově se k reaktoru, skladu paliva nebo do chladicí věže může podívat každý.
-
Jako obří teploměr. Nový diagnostický systém vodní elektrárny Lipno je v Evropě ojedinělý
Je dlouhý tři kilometry a měří teplotu na stovkách míst turbogenerátoru vodní elektrárny Lipno. Tento diagnostický systém, který hlídá přehřívání, je zatím prototypem.
-
Temelín investuje 1,5 miliardy korun do modernizace a bezpečnosti
Celkem 1,5 miliardy korun investuje letos ČEZ do jaderné elektrárny Temelín. Energetici chtějí zvýšit bezpečnost a zmodernizovat areál, který je v provozu osmnáctým rokem.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Češka žijící v Izraeli o protestech: Vláda se reformy nevzdá. Cítí, že kdyby došlo k volbám, neuspěje
-
Není nutno umřít v šedesáti. Po druhé světové lidé zjistili, jak škodí obezita a kouření. A začali žít jinak
-
‚Velký hlad přijde až tak za dva dny.‘ Svůj první závod na 100 kilometrů ozdobil Pechek zlatou medailí
-
‚Ať tě provází Síla.‘ Herec Hamill známý jako Luke Skywalker varuje Ukrajince před ruskými nálety