Mísenka, Sluníčko, Míla. Vietnamky, které pracovaly v Jitexu v Písku, dostávaly české přezdívky

Písecký pletařský kombinát Jitex se od svého založení v roce 1949 stal významnou značkou nejen na domácím trhu, ale jeho výrobky se postupem času dokázaly prosadit i v zahraničí. Až do revoluce zaměstnával podnik kromě místních obyvatel příležitostně také skupiny zahraničních pracovníků, mezi nimiž měli od šedesátých let největší zastoupení ti z Vietnamu.

V prvních skupinách vietnamských pracovníků se nacházeli jak muži, tak ženy. Od roku 1975, kdy skončila válka ve Vietnamu, jezdily do Jitexu pracovat výhradně ženy.

Zpravidla se jednalo o dvacetičlenné skupiny, které doplňovaly stavy na přádelně a stávkárně. Pracovnice z Vietnamu si poprvé v životě mohly sáhnout na sníh a poznaly, jak štípe mráz. Přes počáteční problémy – od dorozumívání se až po adaptaci na nové prostředí – si je místní pro jejich pracovitost a skromnost oblíbili a nezřídka mezi nimi vznikla silná přátelství.

Některé z nich si nechaly říkat českými jmény a přezdívkami, což ocenily zejména jejich české kolegyně, kterým dělalo problém zapamatovat si a vyslovovat skutečná jména.

Jedné vietnamské dívce se tak od jistého okamžiku začalo říkat Mísenka. Jiná, která pracovala na přádelně a s pomocí českých kolegyň se naučila zpívat písničku Šly panenky silnicí, dostala přezdívku Sluníčko. Další vietnamské pracovnice si pak zvolily jména jako Míla, Táňa, Jiřina či Stela.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související