Mirka Nezvalová: Ptáčci

11. červen 2021

Na zahradě máme několik krmítek, kterým říkáme ptačí televize. A na stole poblíž leží vždycky dalekohled, abychom si mohli ten okřídlený svět přiblížit.

Tak se nám každý den nabízí zajímavý program, který se snad nikdy neomrzí. Můžeme nakukovat do ptačí říše a zjišťovat zajímavé věci.

Se školními vědomostmi pochopitelně nevystačíme, takže na stole má své stálé místo i malý atlas ptáků. Věděli jste třeba, že zatímco sameček strakapouda velkého má červenou skvrnu v týle, hlava samičky je celá černá? My ne. Ale teď už pánskou a dámskou návštěvu na krmítku bezpečně rozeznáme.

Ptačí budka po návštěvě strakapoudů

Trojice strakapoudů přilétá v pravidelných intervalech a naše nedaleká přítomnost jí téměř nevadí. Spolehlivý je pro nás ranní budíček, kdy si se semínkem slunečnice vylétnou na dřevěný sloup houpačky u okna ložnice a klováním se hlasitě snaží otevřít tvrdou slupku.

V průběhu dne pak představení, při kterém si můžeme vychutnat pestrobarevnost jejich peří i zvuk bubnování, několikrát zopakují. A o síle v jejich zobácích se přesvědčily i sýkorky modřinky, které strakapoudí rodinka vyhnala z budky.

Jak jsme ale později zjistili, za svůj stálý domov si ji k naší pozorovací škodě nevybrala. Zdá se ovšem, že otevírání slunečnicových semínek na sloupu odkoukali brhlíci lesní. Zatímco ještě před měsícem zobli v krmítku a frnkli do koruny dubu, teď si užívají klování přímo před naším dalekohledem.

My si zase užíváme pozorování a při listování atlasem ptáků zjišťujeme, kdo všechno se nám na zahradě zabydlel. Občas zabloudíme pohledem i k obloze a tak jsme nedávno pozorovali i orla mořského, což na Třeboňsku ale není nic neobvyklého.

Zjistili jsme ovšem, že si asi budeme muset pořídit ještě jeden dalekohled. To abychom se o něj v zajímavých pozorovacích chvílích přestali přetahovat.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?