Miloš Urban: Boletus arcanus. Thriller o tajemném hřibu, který splní každé přání

20. říjen 2023

Gregor Marty je vcelku obyčejný redaktor jednoho knižního nakladatelství, jemuž převrátí život naruby nález záhadného duhového hřibu s roztodivnými účinky. Boletus arcanus splní každé přání. Po jeho pozření můžete být bohatí, žádoucí a možná i nesmrtelní. To je hodně lákavá představa… A dá se na ní i pěkně zbohatnout.

Čte: David Viktora
Napsal: Miloš Urban
Dramaturgie: Monika Horsáková
Zvukový mistr: Helena Plecháčková
Režie: Tomáš Jirman
Natočeno: v roce 2015

Houbařský thriller o nadpřirozeném hřibu, jehož účinky jsou lákavé a děsivé zároveň, napsal český spisovatel Miloš Urban.

Nejenom jméno vypravěče příběhu Gregora Martyho, ale i jména jiných postav – McRoupolos, Emilia Prus, Elina, Kristina – odkazují ke slavnému dramatu Karla Čapka Věc Makropus, ke hře o nesmrtelnosti a právu člověka prodlužovat si uměle život.

Román Miloše Urbana Boletus arcanus, který pracuje s čapkovským tématem lidského vyrovnávání se s dvousečným darem věčného mládí, vyšel v roce 2011. Rozhlasové zpracování vzniklo o čtyři roky později.

Miloš Urban

Úspěšný spisovatel a překladatel Miloš Urban se narodil v roce 1967 v Sokolově. Část dětství prožil s rodiči na československé ambasádě v Londýně, zbytek v Karlových Varech, kde v 80. letech absolvoval gymnázium. Poté odešel do Prahy studovat anglistiku a nordistiku na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy a v hlavním městě už zůstal.

Ve svých dílech Miloš Urban často utíká do minulosti.

Už více než dvacet let je kmenovým redaktorem nakladatelství ARGO, které vydává i jeho romány. Debutoval v roce 1998 románem Poslední tečka za rukopisy, který podepsal ještě jako Josef Urban.

Svůj další román, gotický horor Sedmikostelí, už vydal pod svým plným jménem Miloš Urban. V roce 2001 byla natočena stejnojmenná desetidílná rozhlasová četba.

Za „zelený“ román Hastrman získal v témže roce cenu Magnesia Litera za prózu. V roce 2018 podle něj hudebník a režisér Ondřej Havelka natočil stejnojmenný film. Filmovou podobu dostal o pár let dříve i mysteriózní příběh románu Santiniho jazyk, který natočil režisér Jiří Strach.

V roce 2019 vydal Miloš Urban Kar, románovou poctu Karlovým Varům, městu, kde prožil část dětství a mládí. Jeho zatím poslední knížkou je román Továrna na maso (2022), příběh z pražských Holešovic 20. let 20. století.

Miloš Urban je také autorem mnoha povídek. Většinou je publikuje v povídkových antologiích, které pravidelně vydává nakladatelství Listen. V roce 2008 mu je „jeho“ nakladatelství ARGO vydalo sebrané v knížce s názvem Mrtvý holky.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.