Jan Štifter: Rodinná sešlost. Balada o nenarozeném dítěti z doby těsně předlistopadové
Do 80. let minulého století se ve své povídce Rodinná sešlost vrací současný českobudějovický autor Jan Štifter. Přináší obrázek z doby předlistopadové a vypráví příběh o lásce dvou mladých lidí a jejich nenarozeném dítěti, které nemá možnost volby.
Příběh je součástí povídkové knihy Světlo z Pauliny, kterou v roce 2020 vydalo nakladatelství Vyšehrad.
„Tuhle povídku na besedách nikdy nečtu, protože je v ní něco, co mi nedělá dobře: tedy ztráta dítěte, dobrovolné rozloučení s ještě nenarozeným potomkem. Máme doma čtyři děti, mamka je taky ze čtyř dětí, táta dokonce z osmi, takže jsme byli vždycky velká rodina, mám přes dvacet bratranců a sestřenic. Že se děti rodí, je pro mě přirozenost, a narozené dítě, které pláče po porodu v náručí, potvrzení, že to tak bylo správně. Přerušení těhotenství není vytrhnutí stoličky nebo operace slepého střeva,“ řekl autor Jan Štifter.
Rozhlasovou podobu dostala Rodinná sešlost ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice v roce 2002. Text načetl herec Jihočeského divadla Tomáš Drápela.
Jan Štifter
Českobudějovický rodák, spisovatel a novinář Jan Štifter (1984) debutoval v roce 2014 novelou Kathy, příběhem o mladé Češce žijící ve spokojeném manželství s šumavským Němcem, která se však po válce musí rozhodnout, zda je pro ni důležitější manželský slib, nebo národnost.
O dva roky později vydal novelu Café Groll o mladém lékaři, který měl za první republiky v Českých Budějovicích dohled nad lehkými dívkami. Milostnou romanci z českobudějovických nevěstinců uvádí od roku 2020 Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Podle této novely zároveň vznikla v Českém rozhlase České Budějovice stejnojmenná osmidílná četba na pokračování.
V roce 2018 vyšel román Sběratel sněhu, příběh z budějovické periferie, v němž se prolínají tři časové linie a tři různé osudy. V loňském roce vydalo domovské nakladatelství Vyšehrad Janu Štifterovi další román s názvem Paví hody, venkovskou románovou kroniku z první poloviny 20. století.
Jan Štifter je také autorem řady povídek, které v roce 2020 vyšly v povídkovém souboru Světlo z Pauliny. V knize najdeme deset povídek odehrávajících se většinou v autorově rodném kraji. Řada z nich – Mešuge, Kluk za plotem, Žluté šaty z plakátu, Zpráva o nás třech, Světlo z Pauliny a Rodinná sešlost – už má i rozhlasovou podobu.
Momentálně Jan Štifter pracuje na novém povídkovém souboru, který by měl vyjít v nakladatelství Vyšehrad v příštím roce. Světlo světa by měl spatřit také jeho průvodce tichými místy Novohradských hor.
Český rozhlas České Budějovice připravuje četbu na pokračování podle textu Jana Štiftera s názvem Krajina roztavených zvonů. Jde o příběh odehrávající se v roce 1832 v jihočeských Trhových Svinech, které byly zasaženy epidemií cholery.
Související
-
Oldřich Daněk: Vražda v Olomouci. Purkrabí Tomáš se snaží zjistit, kdo zabil krále Václava III.
Je srpen roku 1306. Městem Olomouc se náhle rozšíří zpráva, že poslední mužský představitel mocného rodu Přemyslovců byl zabit. Najít vraha má šternberský purkrabí Tomáš.
-
Ladislav Fuks: Kchonyho cesta do světa. Příběh o židovském chlapci, který toužil cestovat
Kchony chce vidět Řím, Cařihrad i Palestinu, „širý, pestrý a rozmanitý svět“. Jeho otec je rabín, maminka je chorá. Chystají se na dalekou cestu. Je předjaří roku 1939…
-
Židův prsten. Marta Vančurová jako vypravěčka příběhu jedné židovské rodiny za druhé světové války
Žid Jordán tuší, že se nad jeho rodinou stahují mračna. Zajde tedy k sousedovi, aby si u něj schoval drahý prsten. Co se stane s majitelem? A co se stane s krásným šperkem?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.