Miláček. Slavný román Guy de Maupassanta o mladém novináři, který na cestě k moci využívá všech žen ve svém okolí
Bývalý voják Georges Duroy se vrací ze služby v Alžíru do Francie. V Paříži se živí jako úředník na dráze. Je to „pan Nikdo“ bez peněz i zázemí, kterému kamarád dohodí místo v novinách. A najednou se mu změní celý život. Miláček Duroy touží po závratné kariéře a uznání a neváhá k postupu na společenském žebříčku využít všech žen ve svém okolí. Z mladého chudého vojáka se stává jeden z nejmocnějších a nejbohatších lidí v Paříži.
Příběh o bezskrupulózním mladém muži, který žen využívá coby stupínků k moci, napsal francouzský spisovatel Guy de Maupassant.
Román Bel-Ami vyšel ve Francii poprvé v roce 1885, nejprve časopisecky, později knižně. V českém překladu s názvem Miláček bylo dílo poprvé vydáno v roce 1896.
Rozhlasová dramatizovaná četba pochází z roku 2005. Účinkují v ní známí herci Jan Šťastný, Viktor Preiss, Simona Postlerová, Jana Paulová, Václav Vydra, Josef Vinklář a další.
Guy de Maupassant
Guy de Maupassant (1850-1893) strávil dětství v Normandii, kterou si zamiloval na celý život. Vyrůstal v neúplné rodině pouze s matkou a mladším bratrem, otec je opustil.
Vystudoval gymnázium a pokračoval v Paříži ve studiu práv. Vysokoškolská studia však přerušila francouzsko-pruská válka. Po jejím skončení se Maupassant do školy nevrátil, ale pracoval jako ministerský úředník.
Práce ho však frustrovala, raději sportoval, bavil se s přáteli a pod vlivem matčina přítele, spisovatele Gustava Flauberta se pokoušel psát.
V roce 1880 vyšla ve sborníku s názvem Medanské večery jeho povídka Kulička. Měla úspěch a Maupassant si rychle získal své místo mezi významnými francouzskými literáty, měl vlastní rubriku v novinách, konečně opustil úřednické místo a stal se spisovatelem a novinářem.
V roce 1883 vyšel Maupassantův první román Příběh jednoho života, stále ale psal hlavně povídky. V roce 1885 vyšel slavný Miláček a od té doby téměř každý rok vydal nový román.
Spisovatel se hřál na výsluní čtenářského zájmu a uměl tohoto patřičně využít. Dohlížel na prodej svých děl a jejich propagaci, brzy tak byl finančně zajištěn. Hodně cestoval, koupil si jachtu, pojmenoval ji po svém nejznámějším díle Bel-Ami a brázdil na ní vody Středozemního moře.
Zároveň se ale zhoršoval jeho zdravotní stav. Měl problémy s očima, trpěl migrénami, halucinacemi, úzkostmi, střídaly se u něj okamžiky euforie s hlubokými depresemi, měl potíže s pamětí. S největší pravděpodobností lze všechny tyto poruchy přičíst syfilidě, kterou se spisovatel nakazil v mládí.
V lednu 1892 se Guy de Maupassant pokusil o sebevraždu, poté byl převezen do ústavu pro choromyslné, kde 6. července 1893 zemřel.
Související
-
Jan Štifter: Krajina roztavených zvonů. Velké drama z doby epidemie cholery v Trhových Svinech
Do jihočeských Trhových Svinů přichází v roce 1832 zákeřná nemoc. Lékař Jan Soukup ji má léčit, ale neví jak. Nemocné je potřeba izolovat, na což radnice není připravena...
-
Jakub Arbes: Spekulanti. Příběh o dvou mužích, kteří byli nejdříve chudí, pak bohatí a pak…
Bartoloměj Hrášek byl dodavatelem staviva, Michal Stejskal obchodníkem s dřívím. Do krajského města se přistěhovali zhruba ve stejný čas, zpočátku se ale neznali...
-
Stíny jara. Příběh o nevyzpytatelné lásce a jarní přírodě od autora Milence lady Chatterleyové
Povídka Davida Herberta Lawrence vypráví o dvou mužích a jejich lásce k jedné ženě. Ti dva se neznali, potkali se náhodou na procházce v lese…
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.