Miláček. Slavný román Guy de Maupassanta o mladém novináři, který na cestě k moci využívá všech žen ve svém okolí

3. květen 2024

Bývalý voják Georges Duroy se vrací ze služby v Alžíru do Francie. V Paříži se živí jako úředník na dráze. Je to „pan Nikdo“ bez peněz i zázemí, kterému kamarád dohodí místo v novinách. A najednou se mu změní celý život. Miláček Duroy touží po závratné kariéře a uznání a neváhá k postupu na společenském žebříčku využít všech žen ve svém okolí. Z mladého chudého vojáka se stává jeden z nejmocnějších a nejbohatších lidí v Paříži.

Účinkují: Jan Šťastný, Viktor Preiss, Simona Postlerová, Jana Paulová, Josef Vinklář, Václav Vydra, Dana Syslová, Andrea Elsnerová, Vladimír Čech, Valérie Zavadská, Jan Kanyza a další
Připravili: Jana Weberová, Ivan Bednář
Napsal: Guy de Maupassant
Dramaturgie: Jana Paterová
Překlad: Břetislav Štorm
Zvukový mistr: Milan Křivohlavý
Zvuková spolupráce: Petr Šplíchal
Režie: Ivan Chrz
Natočeno: v roce 2005

Příběh o bezskrupulózním mladém muži, který žen využívá coby stupínků k moci, napsal francouzský spisovatel Guy de Maupassant.

Román Bel-Ami vyšel ve Francii poprvé v roce 1885, nejprve časopisecky, později knižně. V českém překladu s názvem Miláček bylo dílo poprvé vydáno v roce 1896.

Rozhlasová dramatizovaná četba pochází z roku 2005. Účinkují v ní známí herci Jan Šťastný, Viktor Preiss, Simona Postlerová, Jana Paulová, Václav Vydra, Josef Vinklář a další.

Guy de Maupassant

Guy de Maupassant (1850-1893) strávil dětství v Normandii, kterou si zamiloval na celý život. Vyrůstal v neúplné rodině pouze s matkou a mladším bratrem, otec je opustil.

Vystudoval gymnázium a pokračoval v Paříži ve studiu práv. Vysokoškolská studia však přerušila francouzsko-pruská válka. Po jejím skončení se Maupassant do školy nevrátil, ale pracoval jako ministerský úředník.

Guy de Maupassant

Práce ho však frustrovala, raději sportoval, bavil se s přáteli a pod vlivem matčina přítele, spisovatele Gustava Flauberta se pokoušel psát.

V roce 1880 vyšla ve sborníku s názvem Medanské večery jeho povídka Kulička. Měla úspěch a Maupassant si rychle získal své místo mezi významnými francouzskými literáty, měl vlastní rubriku v novinách, konečně opustil úřednické místo a stal se spisovatelem a novinářem. 

V roce 1883 vyšel Maupassantův první román Příběh jednoho života, stále ale psal hlavně povídky. V roce 1885 vyšel slavný Miláček a od té doby téměř každý rok vydal nový román.

Spisovatel se hřál na výsluní čtenářského zájmu a uměl tohoto patřičně využít. Dohlížel na prodej svých děl a jejich propagaci, brzy tak byl finančně zajištěn. Hodně cestoval, koupil si jachtu, pojmenoval ji po svém nejznámějším díle Bel-Ami a brázdil na ní vody Středozemního moře.

Zároveň se ale zhoršoval jeho zdravotní stav. Měl problémy s očima, trpěl migrénami, halucinacemi, úzkostmi, střídaly se u něj okamžiky euforie s hlubokými depresemi, měl potíže s pamětí. S největší pravděpodobností lze všechny tyto poruchy přičíst syfilidě, kterou se spisovatel nakazil v mládí.

V lednu 1892 se Guy de Maupassant pokusil o sebevraždu, poté byl převezen do ústavu pro choromyslné, kde 6. července 1893 zemřel.  

Spustit audio

Související