Stíny jara. Příběh o nevyzpytatelné lásce a jarní přírodě od autora slavného románu Milenec lady Chatterleyové
Povídka Davida Herberta Lawrence vypráví o dvou mužích a jejich lásce k jedné ženě. Ti dva se neznali, potkali se náhodou na procházce v lese…
Anglický spisovatel přelomu 19. a 20. století je známý hlavně díky románu Milenec lady Chatterleyové. V jeho povídce Stíny jara hraje hlavní roli nevyzpytatelná láska a také probouzející se jarní příroda plná rozkvetlých petrklíčů a pučících jív.
Rozhlasovou podobu v českém překladu dostal příběh v roce 1991. Text načetl herec Pavel Soukup.
David Herbert Lawrence
David Herbert Lawrence se narodil roku 1885 v Eastwoodu do rodiny horníka. Pracoval ve firmě na chirurgické nástroje, později se živil jako učitel.
První román Bílý páv vydal v roce 1911. V autobiografickém románu Synové a milenci (1913) zachytil vztah se svojí puritánskou matkou. To už byl spisovatelem na plný úvazek.
V roce 1914 se oženil se svojí osudovou ženou, o šest let starší, rozvedenou Friedou Weekleyovou. Během první světové války byli manželé kvůli antimilitaristickým názorům a ženině německému původu podezíráni ze špionáže. Byli neustále pod policejním dohledem, šikanováni a žili téměř v bídě.
Po válce opustili Anglii a cestovali nejprve po Evropě, později po Austrálii a Americe. O svých cestách psal D. H. Lawrence pravidelně reportáže. Na jaře 1925 onemocněl tuberkulózou a postihl ho těžký záchvat malárie.
Manželé se vrátili do Evropy a usadili se v Itálii. Tam Lawrence v roce 1928 dokončil svůj nejznámější a také nejkontroverznější román Milenec lady Chatterleyové, příběh o milostném vztahu mezi anglickou šlechtičnou a hajným, v němž otevřeně popisuje jeho sexuální stránku.
Kniha byla soukromě vydána v Itálii a také v Americe, tam ovšem v upravené a silně zredukované podobě. Vyvolala velký rozruch, pobouření a byla označována za nemravnou až pornografickou. V Anglii mohl být původní text zveřejněn až v roce 1960.
D. H. Lawrence – autor řady románů, povídek, básní, divadelních her, reportáží a esejí - zemřel v březnu 1930 na tuberkulózu, bylo mu pouhých pětačtyřicet let.
Související
-
Senzibil. Příběh z drsných Jeseníků o souboji dobra se zlem a mužích s těžko vysvětlitelnou silou
Román Markéty Pilátové vypráví o dvou mužích nadaných schopnostmi, které si spojujeme spíše s pradávnými kouzelníky. Příběh se však odehrává na začátku 21. století.
-
Tereza Dobiášová: Panenka od Nicova. Hledání shozeného paroží i sebe sama vrcholí na Velký pátek
Mladá žena se toulá jarní Šumavou,. Jde pomalu, užívá si vzácný čas, kdy nemusí mluvit, nikoho poslouchat, nikam běžet… A pak ji uvidí – hlavičku Panenky Marie v borůvčí…
-
Legenda o krásné Julince. Rozjímání od pábitele Bohumila Hrabala, který se narodil před 110 lety
Krásné Julince právě bylo čtyřicet let. Rozjímá o svém dětství, vzpomíná na válku, maminku, přemítá o lásce, o nanebevzetí, o mladých býčcích i jednom nedopleteném svetru…
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.