Senzibil. Příběh z drsných Jeseníků o souboji dobra se zlem a mužích s těžko vysvětlitelnou silou
Román Markéty Pilátové vypráví o dvou mužích nadaných schopnostmi, které si spojujeme spíše s pradávnými kouzelníky. Příběh se však odehrává na začátku 21. století v zamlžených Jeseníkách. Dva senzibilové mají těžko vysvětlitelnou sílu, kterou každý využívá jiným způsobem.
Příběh o souboji dobra se zlem z prostředí drsných českých hor vyšel v roce 2020.
Rozhlasová četba na pokračování vznikla o dva roky později. Text románu Senzibil ve studiu načetl herec Kamil Halbich.
Markéta Pilátová (1973) pochází z Kroměříže, vystudovala romanistiku a historii na filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Po ukončení studia zde pracovala šest let jako odborná asistentka.
Krátce pracovala jako vedoucí zahraniční redakce týdeníku Respekt. Poté žila několik let v Argentině a v Brazílii, kde učila potomky českých krajanů.
Pobyt v Latinské Americe ji inspiroval k napsání prvního románu Žluté oči vedou domů. Příběh o pocitech emigrantů, kteří se vracejí na místa, odkud odešli, vyšel v roce 2007 a v následujícím roce byl nominován na cenu Magnesia Litera a Cenu Josefa Škvoreckého.
O životě slavného českého podnikatele Jana Antonína Bati vypráví román S Baťou v džungli, který vyšel v roce 2017. Markéta Pilátová píše také knížky pro děti. Za knížku Kiko a tajemství papírového motýla byla znovu nominována na cenu Magnesia Litera.
V denících a časopisech publikuje eseje, zahraničně-politické články, reportáže, recenze, povídky a autorské sloupky. Píše povídky pro rozhlas a písňové texty pro zpěvačku Moniku Načevu. Překládá ze španělštiny a portugalštiny.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka