Jan Štifter: Krajina roztavených zvonů. Velké drama z jihočeských Trhových Svinů, které v roce 1832 zasáhla epidemie cholery

22. duben 2024

Do jihočeských Trhových Svinů přichází v roce 1832 zákeřná nemoc. Lékař Jan Soukup ji má léčit, ale neví jak. Jisté je, že choroba je nakažlivá. Nemocné je potřeba izolovat, na což radnice není připravena. Z epidemie se stává politikum. Lidé lékaři umírají pod rukama, jeho milovaná Klára pije, aby zapomněla, že měla být matkou, ale není… O nenarozené dítě přišla před pár lety, kdy poklidné městečko zachvátil požár tak silný, že roztavil zvony na kostele…

Účinkují: Pavel Oubram, Dana Verzichová, Daniela Bambasová, Jiří Untermüller a David Krchňavý
Napsal: Jan Štifter
Dramaturgie: Martina Toušková
Zvukový mistr: Michal Kolář, Roman Kamba
Režie: Martina Schlegelová
Premiéra: 15. 4. 2024

Inspiraci pro svůj příběh z „krajiny roztavených zvonů“ našel Jan Štifter ve starých letopisech. Byla v nich zpráva o řádění cholery v Trhových Svinech ve 30. letech 19. století, o spoustě mrtvých, mezi nimiž byli i autorovi předci, i krátká zmínka o lékaři, který odmítl léčit, protože nevěděl jak, a raději se zamkl doma.

„Začal jsem přemýšlet a fabulovat, co za tím asi mohlo být, když lékař v tak těžké chvíli odmítá plnit Hippokratovu přísahu. Možná láska, svinenská láska za časů cholery…“ říká Jan Štifter.

Velké drama z pera úspěšného českobudějovického spisovatele uvádíme v premiéře. Dramatizace vznikla ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice v režii Martiny Schlegelové. Účinkují herci Jihočeského divadla Pavel Oubram, Dana Verzichová, Jiří Untermüller, Daniela Bambasová a David Krchňavý.

Příběh Krajina roztavených zvonů se objeví i ve stejnojmenné knížce, která v autorově domovském nakladatelství Vyšehrad vyjde v květnu. Doplňuje ho šest dalších textů a všechny společně mapují příběh jedné rodiny v sedmi generacích. Časový rámec tvoří 30. léta 19. století až 60. léta 21. století.

Jan Štifter

Českobudějovický rodák, spisovatel a novinář Jan Štifter (1984) debutoval v roce 2014 novelou Kathy, příběhem o mladé Češce žijící ve spokojeném manželství s šumavským Němcem, která se však po válce musí rozhodnout, zda je pro ni důležitější manželský slib, nebo národnost.

Jan Štifter při natáčení Krajiny roztavených zvonů v Českém rozhlase České Budějovice

O dva roky později vydal novelu Café Groll, vyprávění o mladém lékaři, který měl za první republiky v Českých Budějovicích dohled nad lehkými dívkami. Milostnou romanci z českobudějovických nevěstinců má od roku 2020 na programu i Jihočeské divadlo. Podle této novely vznikla v Českém rozhlase České Budějovice stejnojmenná osmidílná četba na pokračování.

V roce 2018 vyšel román Sběratel sněhu, příběh z budějovické periferie, v němž se prolínají tři časové linie a tři různé osudy. V roce 2022 vydalo domovské nakladatelství Vyšehrad Janu Štifterovi další román s názvem Paví hody, venkovskou románovou kroniku z první poloviny 20. století.

Jan Štifter píše také povídky, které v roce 2020 vyšly v knížce Světlo z Pauliny. Najdeme v ní deset povídek odehrávajících se většinou v autorově rodném kraji. Většina z nich má i rozhlasovou podobu.

Jan Štifter je také autorem „velmi osobního průvodce po místech, kde se duše může nadechnout“, tedy průvodce po jeho milovaných Novohradských horách s názvem Za tichem.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.