Píseň, kterou složili vězni v Osvětimi, i osobní vzpomínky přeživších zazněly na pietě v Letech u Písku

12. květen 2025 07:23

Čtyři stovky mužů, žen i dětí romského původu převezli v květnu roku 1943 nacisté z Čech do Osvětimi. Většina z nich se konce války nedožila. Takzvaný velký květnový transport z koncentračního tábora v Letech u Písku připomněl pietní akt na místě nouzového pohřebiště letského tábora.

Pietní setkání zahájila píseň, kterou složili romští vězni v Osvětimi. Popisují v ní kruté podmínky života v koncentračním táboře.

Do Letů u Písku přijeli lidé z různých míst republiky. „Přišli jsme vzdát úctu naší romské komunitě, těm, co trpěli,“ řekl jeden z účastníků.

Návštěvníci chválili proměnu areálu bývalého vepřína v památník holokaustu Romů a Sintů. „Já sem jezdím už asi deset let a až teď poslední dva roky z toho mám opravdu dobrý dojem. Co zbourali ten prasečák, je to tu o hodně lepší,“ zaznělo.

„Když jsem tu byl poprvé, byly tu jen ty prasata, všude bláto. Teď je to opravdu hezké,“ připojil se další hlas.

Během pietního aktu se o vzpomínky své babičky, která koncentračním táborem v Letech u Pásku prošla, podělila Jana Kokyová. „Měli strach a ten s nimi zůstal až do jejich posledních dní. Když moje babička navštívila jen jedinkrát toto místo při pietním aktu, rozbrečela se a chtěla hned pryč,“ zmínila.

K zúčastněným promluvila vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková. „Je velmi příjemné, že lidi mají o setkání zájem. Je důležité, abychom se zde v Letech potkávali a v dnešní době připomínali historii, vzpomínky a lidi, kteří trpěli,“ dodala.

Koncentračním táborem v Letech u Písku prošlo během holokaustu za druhé světové války zhruba 1300 mužů, žen a dětí. Zemřelo v něm nejméně 300 lidí, většinou dětí.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat