Měla jsem hlavní úkol, předat tatínkovi tašku s jídlem, vzpomíná Jiřina Bohdalová na transport
V jednom z transportů vězňů do koncentračního tábora se za války ocitl i otec budoucí české herečky. Na chvíle, kdy se k němu snažila dostat, Jiřina Bohdalová vzpomíná v archivní nahrávce z roku 1966.
V rozhlasovém archivu v Českých Budějovicích se nám podařilo najít další unikátní nahrávku, rozhovor natočený 20. února 1966. Tehdejší redaktorka Anna Ustyanovičová v něm zpovídá herečku Jiřinu Bohdalovou.
Ačkoliv začnou krásami jižních Čech, záhy se téma stočí na dobu druhé světové války. Jiřina Bohdalová vzpomíná, jak se v jednom z transportů do koncentračního tábora ocitl i její otec a jejím hlavním úkolem tehdy bylo předat mu tašku s jídlem.
Vyprávění Jiřiny Bohdalové předznamenává i následující témata magazínu Vltavín. Připomeneme události konce září a začátku října roku 1938 na Českokrumlovsku. Mluvit o nich budou historici Jan Ciglbauer, Jiří Dvořák a archivář Daniel Kovář.
Související
-
Rukování do Wehrmachtu a děsivě zmanipulované volby čekaly Čechy, kteří zůstali v zabraných Sudetech
Na přelomu září a října 1938 zabralo nacistické Německo po podpisu Mnichovské dohody jihočeské pohraničí. Některé oddíly ještě vzdorovaly, ale zabírání území postupovalo.
-
V roce 1938 vznikaly v pohraničí moderní bunkry. Nacisté ale pak mnohé z nich zničili
Září 1938 je pro naši zemi důrazným mezníkem. Období kolem Mnichovské dohody bylo spojené s mobilizací a nepokoji. Využívaly se přitom bunkry, které vznikly krátce předtím.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.