Medvědy, rysy a další divoká zvířata uvidíte v parku v hornorakouském údolí Almtal
Záchrannou a výzkumnou stanici a zároveň jeden z největších výběhových parků divokých zvířat v Evropě najdete v hornorakouském alpském údolí Almtal. Wildpark Cumberland je už téměř padesát let domovem pro desítky zvířat.
Park vznikl na šedesáti hektarech půdy podél řeky Alm pramenící v nedalekém jezeře Almsee. Návštěvníci tu uvidí divoká zvířata, která ještě stále žijí v této klimatické zóně, a také ta, která jsou vážně ohrožená.
Šéf Wildparku Cumberland Bernhard Lankmaier ukazuje na pět kilometrů dlouhé stezce výběh medvěda hnědého, smečku vlků a rysů, také řadu kopytnatců a voliéry vodních ptáků. Dohromady tu žije 50 druhů a 300 kusů zvířat.
Park navštěvují hlavně rodiny s malými dětmi. „Mám jednoho potomka a roční kartu, potkat nás tady se synem můžete skoro každý týden,“ prozrazuje Bernhard Neuhofer.
Cílem a posláním parku je ochrana přírody, ochrana a zachování přírodních druhů, které jsou ve volné přírodě ohrožené, vzdělávání a vědecké projekty. „Pro nás je zásadní vracet mláďata zpět do volné přírody a pomáhat rozšiřovat ohrožené druhy zvířat, také vzdělávat a komunikovat s návštěvníky,“ zdůrazňuje Bernhard Lankmaier.
V hornorakouských Alpách učí zájemce jódlovat při túře na sněžnicích
Drobná třicátnice Sabina Haslingerová z hornorakouského Almtalu slibuje, že jódlovat naučí každého. Tento zvláštní druh zpěvu původně sloužil ke komunikaci horalů a pastevců.
Park je jako jeden z mála podobných areálů otevřený celoročně. Nejkrásnější je to tady podle Bernharda Lankmaiera v květnu, kdy se příroda probouzí, všechno kvete, zvířata se rodí. Zajímavá je ale i návštěva v zimě, protože některá zvířata jsou aktivní jenom v chladných měsících.
Šéf parku se nejlépe cítí mezi rysy. „Máme tady mnoho atraktivnějších divokých zvířat, ale tyhle divoké kočky, když jsou v klidu a v tichu, mě uklidňují. Rád se na ně dívám a pozoruji je,“ vysvětluje.
Až do konce března je Wildpark Cumberland v zimním provozu otevřený denně od 10 do 16 hodin.
Související
-
Masopustní veselí v hornorakouském Ebensee provází už 120 let průvod hadrníků
V pondělí před Popeleční středou se už 120 let rakouským městem Ebensee prochází masopustní průvod hadrníků. Tradiční akce je zapsaná v seznamu nehmotného dědictví UNESCO.
-
Už čtvrtá generace Jindráků peče v Linci tradiční linecký dort, nejstarší dort na světě
Slavný linecký dort peče v Linci rodina Jindráků. Původní recept je 300 let starý a podle historiků jde o nejstarší dort na světě. Dorty pečou v Linci celoročně.
-
Největší muzeum pekařství v Evropě ukazuje i tisíce let starý mlýnský kámen
Pekařský syn Peter Augendopler vymyslel v 70. letech minulého století recept na pravý kornspitz. Je držitelem licence na originální směs a dodává ji do stovky zemí světa.