Největší muzeum pekařství v Evropě ukazuje i tisíce let starý mlýnský kámen

1. říjen 2018 07:14
Rakousko, nejbližší soused

Pekařský syn Peter Augendopler vymyslel v 70. letech minulého století recept na pravý kornspitz. Je držitelem licence na originální směs a dodává ji do stovky zemí z celého světa.

Rakouský multimilionář je i sběratelem a do světově jedinečného futuristického objektu v blízkosti hornorakouského Lince umístil jedinou ucelenou pekařskou expozici v Evropě.

Sbírku Petera Augendoplera tvoří 15 tisíc předmětů, které mají něco společného s chlebem. V muzeu pekařství – Paneu – jich vystavuje 1200.

Expozice je umístěná v netradiční budově postavené ze dřeva z neopracovaných trámů bez jediné hrany. Architektem je Wolf Prix, známý pro organické formy staveb. Budova je jediná svého druhu na světě.

0:00
/
0:00

Ve sbírce jsou předměty tisíce let staré, ale je zde i jeden šperk. „Kytice obilí a máku ze zlata a stříbra s kamélií z křišťálu navržená Coco Chanel. Je umístěná ve váze v knihovně s pěti tisíci knihami tematicky zaměřenými na pekařství,“ ukazuje ředitel Christoph Hain.

Předměty z celého světa jsou podle něj důkazem, že chleba a pečivo se pekly všude. Nejstarším exponátem v Paneu je devět tisíc let starý mlýnský kámen ze západní Sahary.

Mnoho předmětů pochází ze starého Egypta, z výbavy hrobek a králů. „Velmi hrdí jsme na takzvané Usirovo lože. Jde o dřevěnou desku opracovanou do obrysu stojící postavy boha Usira. Vnitřní část byla vyhloubená, zaplněná vlhkou hlínou, do níž se při pohřbu zaselo obilí. Deska byla součástí pohřební výbavy, zrno v hrobce vzklíčilo a symbolizovalo zmrtvýchvstání. Na světě jich je 120 a 24 z nich si můžete prohlédnout v Paneu,“ říká Christoph Hain.

Zajímavým předmětem je pekařský pohár ze sbírky Rudolfa Justa, českého textilního průmyslníka, který žil v Praze do roku 1972. Nasbíral unikátní kolekci zlatých mincí a raného míšeňského porcelánu.

V největším pekařském muzeu v Evropě najdete i totemy z Peru, obraz amerického umělce Roye Lichnsteina z perníku nebo dřevěnou cechovní pokladnici pekařů.

autor: Mária Pfeiferová
Spustit audio

Související