Museum Lauriacum v hornorakouském Ennsu je centrem letošní zemské výstavy

Římskému dědictví se věnuje letošní zemská výstava v Horním Rakousku. Představuje život na Dunaji, který tvořil severní hranici římské říše a zároveň chránil před barbarskými kmeny.

Centrem zemské výstavy je nejstarší rakouské město Enns a jeho Museum Lauriacum.

Muzeum zaujalo například osmiletého Jonatána, který si tu soustředěně přepisoval svůj datum narození do římských číslic. „Výstava se mi líbí, staří Římané mě fascinují,“ řekl.

Na výstavu míří hodně rodin s dětmi, ale i studenti nebo senioři. Expozice, která je úzce zaměřená na historii Římské říše, není úplně jednoduchá, a proto se organizátoři snažili některé části přizpůsobit dětem nebo lidem, kteří se v historii příliš neorientují.

„Jde nám o to, aby výstava byla hodně vzdělávací, ale i hravá. Jsou tu hrací stanice, můžete si například zvednout těžký římský meč a jeho váha je přeměřená na váhu lahví s vodou, aby si člověk lépe představil tu tíhu. Jsou tu různé hádanky, na každé zastávce se návštěvník dozví hodně informací,“ popsal šéf zemské výstavy Ludwig Vogel.

Srozumitelnost expozice i pro nejmenší potvrzuje Reingarda Weilhaterová z Lince, která sem vzala vnuka Leonarda. „Ta interaktivní místa, kde děti můžou něco zmáčknout a něco uvidí, jsou moc hezká. Náš vnuk se zajímá o dobu starých Římanů i rytířů a miluje staré meče. Užíváme si to tu, i když není Leonard moc trpělivý a výstavu musíme projít rychle,“ komentovala.

Muzeum připomíná civilní život v okolí legionářského tábora v osadě Lauriacum i umírání a pohřbívání. Představí také náboženství, největší římský nález stříbrného nádobí v Rakousku nebo výběr z více než 32 tisíc zdokumentovaných římských mincí.

Návštěvníci ale můžou podle Ludviga Vogela v rámci zemské výstavy projít i další areály. „Součástí zemské výstavy je archeologický park v Ennsu s nalezištěm římské vápenky a rekonstruovanou pecí, dále na západ proti proudu Dunaje bývalé římské lázně Schlögen a obranná tvrz Oberranna,“ doplnil.

V Ennsu je součástí výstavy i expozice v bazilice svatého Vavřince.

autor: pfr
Spustit audio

Související