V hornorakouských Alpách učí zájemce jódlovat při túře na sněžnicích
Drobná třicátnice Sabina Haslingerová z hornorakouského Almtalu slibuje, že jódlovat naučí každého. Tento zvláštní druh zpěvu původně sloužil ke komunikaci horalů a pastevců.
Sabina ho vyučuje při výletech v lesích v alpském údolí Almtal. Jódlování podle ní patří právě do přírody. „Na učení je velmi jednoduché takzvané dirndel jodeln. Je to dívčí jódlování, které pochází ze Salzburska, ale zpívá se všude. Já předzpívám a vy to po mně zopakujete,“ vysvětluje.
Profesionální horská průvodkyně a lesní pedagožka zpívá ve sboru, i proto ji napadlo propojit výlety s kurzy jódlování.
Dříve, než se s ní lidé vydají na túru na sněžnicích, ukazuje jim základní techniku jódlování v horské chatičce pár set metrů nad vesnicí Grunau im Almtal. „Jde to opravdu rychle. Základní hlas si zopakujeme čtyřikrát, pětkrát, já k tomu zazpívám druhý hlas a pak pomalu po několikerém zopakování to bude spolu znít báječně,“ popisuje.
Jódlovat se podle Sabiny Haslingerové může naučit každý. „Chce to praxi. Ten princip je, že z hrudi dostáváte zvuk do hlavy a zpět, to umíme každý, je to hra s hlasem, jenom někdo zvládá techniku lépe a někdo hůř. Hlavní je, aby vás to bavilo,“ dodává.
Naučit se základy chůze na sněžnicích je oproti jódlování ještě jednodušší. Důležité je jít rovně, a to do kopce i z kopce, sněžnice mají zespodu protiskluzové zoubky. Sabina během cesty radí pro uvolnění některé kopečky seběhnout nebo z nich válet sudy.
Už čtvrtá generace Jindráků peče v Linci tradiční linecký dort, nejstarší dort na světě
Slavný linecký dort peče v Linci rodina Jindráků. Původní recept je 300 let starý a podle historiků jde o nejstarší dort na světě. Dorty pečou v Linci celoročně a posílají je do celého světa.
„Když provádím skupiny, tak mám svoje oblíbená místa. Třeba u jezera Almsee se zastavím, stojíme v klidu a učím lidi vnímat to, co slyší okolo sebe, vítr, ptáky, tlukot srdce, aby nepřemýšleli nad tím, co se jim stalo včera, ale byli s námi přítomní tady, a to nejen tělem ale i myslí,“ říká.
V jejích procházkách se spojuje výuka jódlování, relaxace, pohyb i poznání. „Začínáme informacemi o sněžnicích, jak je používat, jaké jsou druhy sněžnic. Říkáme si i o lavinách, pokud se pohybujeme na území, kde může být nějaké nebezpečí, mám s sebou lavinové vybavení. S lidmi venku mluvím o krajině, jaké kopce vidí, o zvířatech, jak se k nim lidé mají chovat, o ochraně přírody a také si povídáme o stromech, o lese. I v zimě je toho v lese hodně k vidění a lidi to zajímá,“ uzavírá Sabina Haslingerová procházku po Waldness, nejlesnatějším území v hornorakouských Alpách.
Související
-
Přesně před 200 lety poprvé zazněla nejznámější vánoční píseň Tichá noc
O půlnoční mši na Štědrý večer v roce 1818 v rakouském městě Oberndorf u Salcburku zazněla poprvé skladba Tichá noc. Během let se stala nejznámější vánoční písní.
-
Největší muzeum pekařství v Evropě ukazuje i tisíce let starý mlýnský kámen
Pekařský syn Peter Augendopler vymyslel v 70. letech minulého století recept na pravý kornspitz. Je držitelem licence na originální směs a dodává ji do stovky zemí světa.
-
Umění a nejkrásnější výhled na město nabízí projekt Höhenrausch v Linci
Po půdách, věžích a střechách v centru rakouského Lince vede dřevěná stezka. Zavede na rozhlednu na obchodním domě, odkud je nejhezčí výhled na město, Dunaj, Šumavu i Alpy.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Mladí muži a ženy se vzdalují, trend přichází i do Česka. ‚Řeší se identity, ale nejde o válku pohlaví‘
-
Putinovy ‚červené linie‘ ve válce na Ukrajině blednou. Důvěryhodnost jeho hrozeb slábne
-
Ukrajinci touží po míru, není ale jasné jaký mír bude. Věci jsou složitější, říká český velvyslanec v Kyjevě
-
Trump oznámil, že mexická prezidentka souhlasí s uzavřením hranic. Sheinbaumová to odmítla