Martina Adlerová: Záchranáři a ti druzí
Existují různé druhy lidí a různá kritéria na jejich rozdělení. V knize Saturnin se dělí lidi podle toho, jak se zachovají při pohledu na mísu koblih.
Mně vyhovuje dělení lidí podle toho, jak se kdo zachová při pohledu na brouka topícího se v sudu s vodou. Protože ve skutečnosti existují jenom dva druhy lidí: Šikanátoři a záchranáři.
Ti první jsou jasní a dokážou cokoliv. Ti druzí vnímají jistá omezení. Nemohou například jen tak vstupovat do zverimexů a kočičích a psích útulků. Protože okamžitě pocítí touhu všechna ta zvířátka zachránit. Třeba i proti jejich vůli.
Jsem jedna z nich. Mám tendence dávat zvířatům jména a navazovat přes pletivo a mříže kotců blízké vztahy.
Dále vytahuju z louží poloutopené žížaly, obrácené chrobáky vracím zpět na nohy a velmi bolestný je pro mě nejenom pobyt v zoo, ale i pohled na rozbalenou mucholapku.
Nedávno jsem sáhla do schránky pro dopis a vytáhla s ním i pavouka. Vypadal tak smutně, že jsem ho tam zase vrátila. Připadalo mi, že se chvěje zimou. Ten pavouk samozřejmě, ne ten dopis.
Za letního sucha nechávám na okrajích polí nádoby s vodou. Představuju si, že se tam v noci zaječí rodinky scházejí k přátelskému potlachu.
Dle spousty lidí jsem padlá na hlavu. Možná, že jo.
Ale je třeba si uvědomit jednu věc. Lidi jako já vlastně pečují o všeobecné blaho, ne? Bráníme život, dokud to jde.
Protože co nám tu zbyde, až nebude koho zachránit???
Související
-
Martina Adlerová: Setrvačnost
Setrvačnost je síla, která nás po prvotním impulsu posouvá vpřed. A zároveň je to odpor tělesa ke změně rychlosti. Hm, vztaženo k lidskému životu opravdu zajímavé.
-
Martina Adlerová: Kam běží modrá liška
Když jsem byla malá, měli jsme doma knihu Kam běží modrá liška. Ve své dětské naivitě a přecitlivělosti jsem si představovala, že musí jít o nesmírně smutný příběh.
-
Martina Adlerová: Sebeovládání
Sebeovládání se dneska už moc nenosí. Je to buržoazní přežitek, asi tak jako dechová hudba a rumové pralinky. Máme prý projevovat své emoce, jinak si zaděláváme na průšvih.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka