Martina Adlerová: Topinkovač
Možná vás nikdy nenapadlo, že topinkovač – takový ten přístroj na opékání toustového chleba – a lekavost, jsou dvě věci, které spolu úzce souvisejí.
Ale je to bohužel tak. Vysvětlím za chvíli.
Kdo se leká, nemá čisté svědomí. To nám říkali v dětství, když z nás chtěli vyrazit nějaké přiznání.
A škoda každé rány, která padne vedle. To nám taky říkali.
Výsledkem bylo, že já, jakožto osoba lekavá, jsem byla největším průšvihářem rodiny. Mnohem větším, než třeba moji bratři s tradičně lepšími nervy.
No a teď přijde ta souvislost: topinkovač versus lekavost.
Na naléhání naší dcery jsme zakoupili tento úžasný domácí spotřebič.
Což o to, funguje výborně, ale při vyskočení opečených chlebů do vzduchu se vždycky příšerně leknu. Nemůžu si pomoct. Asi by na tom výrobku mělo být varování: Pozor! Nevhodné pro osoby se slabými nervy.
Pokud by platilo to pravidlo o lekání a nečistém svědomí, mohl by být topinkovač používán jako detektor lži. „Cítíte se vinen? Ne?“ V tom okamžiku vyletí topinka vzhůru a obviněný leknutím nadskočí. (Vinen, příšerně vinen).
A do rodin se zlobivými dětmi doporučují tento výrobek čtyři z pěti pediatrů. Ušetří se čas a úsilí při vyšetřování, a ještě se připraví hodnotná večeře o několika chodech.
Poznámka na závěr: Kdykoliv chystáme topinkovač k akci, opouštějí naše kočky prostor kuchyně. Kočky nejsou blbé.
Budu muset zkontrolovat stav luxusních rybích paštiček.
Související
-
Martina Adlerová: Opravdoví lidé
Už delší čas se zabývám myšlenkou, že vytvořím jakousi tajnou společnost opravdových lidí. Anglicky Real People, ve zkratce RP. Budeme nosit odznáčky našeho řádu.
-
Martina Adlerová: Štěstí
Řečeno s klasikem, štěstí je prý muška jenom zlatá. To tedy nevím. Že by štěstí mělo podobu té vykulené mouchy, která ve volných chvílích usedá na hromady čerstvého trusu?
-
Martina Adlerová: Děkuji, netančím
„Já netančím“ – napadlo vás někdy, že tohle prohlášení dotyčného je vlastně jedna z jeho charakteristik. Jako by se tím ti lidé (pohříchu většinou muži) vydělovali z davu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.