Martina Adlerová: Sprchaři versus vanaři

1. prosinec 2021

Existují dva druhy lidí: Ti, kteří mají rádi koupel ve vaně, a ti druzí, kteří upřednostňují sprchu.

V dětství byla pro mě vana prostě způsob, jak se co nejrychleji zbavit špíny.

V pubertě, když si člověk mohl lázeň už trochu vychutnat, chodil můj šetrný tatínek kolem koupelny, ťukal do dveří a opakoval: „To je vody, to je vody…“ Takže jsem si to moc neužila. Byli jsme doma tři dospívající děti, takže jak se říká v seriálu o chalupářích: Berounka by mohla téct jenom pro ně.

V novém bytě jsme vanu měli, ale najednou jsem zjistila, že mě mnohem víc láká představa rychlé a studené ranní sprchy než horké večerní koupele. Ve vaně to není ono, chci sprchový kout.

Jenže v městské koupelně už není místo. Jedině to zkusit na chalupě. Rozhodla jsem se, že potřebuji takový ten kout s vysokou vaničkou, abych tam mohla v případě potřeby osprchovat i psy.

„A dej si tam integrované sedátko, a ne aby tě napadlo koupit takovou tu s tím vysokým okrajem,“ kladla mi na srdce moje praktická maminka. „Přece jenom už stárneš, a to by se ti pak špatně překračovalo,“ dodala ještě.

A takhle je to vždycky. Máte sen, a než se dostanete k jeho realizaci, stane se ze vzletné myšlenky přízemní záležitost. Mám toho dost.

Moje babička se celý život myla v plechovém lavoru za závěsem v předsíni. Měla to nejobyčejnější mýdlo na světě. A při práci si zpívala.

Já už jsem rozmazlená, takže si jdu napustit vanu. Ale jenom do půlky, jinak by totiž Otava mohla téct jenom pro mě.

autor: Martina Adlerová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Martina Adlerová: Piloti a pěšáci

    Čas letí. Ale my jsme prý naštěstí piloti, co ten let řídí. No, já nevím. Na pilota se moc necítím. V té letecké záležitosti si připadám spíš jako letuška.

  • Martina Adlerová: Determinace věkem

    Nechci mluvit přímo o diskriminaci. To je příliš silné slovo, zavání feminismem a rasovými předsudky. Determinace je spíš něco objektivně nastaveného, co nemůžeme změnit.

  • Martina Adlerová: Slabej kus

    Odmalička špatně spím a málo jím. Jak zpívá Hana Hegerová: občas mívám teploty a nekapu ti do noty… Kdybych byla lovecký pes, tak mě nejspíš rovnou vyřadí z chovu.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.