Martina Adlerová: Slovní spojení
Udělala jsem si takový malý průzkum na téma slovní spojení a zjistila jsem, že skoro každý člověk má svá oblíbená a méně oblíbená spojení slov. Já třeba nemám ráda spojení sociální sítě a miluju sousloví vanilkový krém (i když ho nejím). Podle mojí pubertální dcery je to pro nudné ženy středního věku typické.
Na mnohé lidi působí určitá slovní spojení podobně jako rituály.
Někdo třeba startuje do nového dne a při čištění zubů si říká: ranní ptáče a tak dále. A večer před spaním: Hezké sny, rychle spi.
Jedna moje kolegyně se mi svěřila, že si při nekonečných poradách v duchu opakuje: Holá nemožnost, svatá prostoto. Hodně jí to pomáhá, jenom se prý bojí, že to jednou řekne nahlas.
Asi každý má svou mantru, kterou používá k přežití nějaké nepříjemné situace, třeba tohle: Prostě dýchej, nepospíchej.
Dálkoví plavci, aby se při dlouhém pobytu ve vodě nezbláznili, opakují si do tempa různé říkanky, například: mořská panna, připoutaná, mořská voda, větru zmar… a tak pořád dokola. Z toho by se jeden zbláznil, nezdá se vám?
Teď mě napadá: co se mi vlastně tak hrozně líbí na slovním spojení výhody liposukce? Proč si přeju zasadit dvojitý úder? A čím mě přitahují dlouhotrvající deště? Sice to dobře zní, jenže ty následky…
A teď na podzim mi pořád lezlo do hlavy spojení začínající slovem komunální jako třeba komunální volby. Bylo to na billboardech, v novinách i na sloupech, prostě všude.
Ještě, že to dokážu přebít jiným, neméně silným souslovím.
Komunální odpad… a je to.
Související
-
Martina Adlerová: Stará žena
Staří lidé se v písních moc nevyskytují. Asi jim není do zpěvu. I když Jaromír Nohavica zpívá: „Až budu starý muž, pořídím si starý byt a staré rádio.“
-
Martina Adlerová: S elegancí šneka
Čím jsem starší, tím raději mám šneky. Ne samozřejmě k jídlu, ale jako své souputníky nebo spoluobčany. Jsou to vlastně ideální obyvatelé této planety.
-
Martina Adlerová: Na rybách
Nikdy jsem nepochopila onu vášeň, kterou někteří lidé (namnoze muži) pociťují při pohledu na vodní hladinu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.