Martina Adlerová: První linie

14. listopad 2022

Dennodenně nosím svou kůži na trh. Zdravím jako první a nastavuju druhou tvář. Vstřícně se usmívám a s predátory navazuju oční kontakt.

Jsem cvičitelka, krotitelka, služebnice, diktátorka, mentorka a psycholožka, často forenzní. Jsem komediantka a iluzionistka. Nejlepší herečka své generace. Mediátorka, aktivátorka a odstřelovačka. Bachařka s akademickým titulem.

Mám za sebou pět let speciálního výcviku a 15 let v bojové linii. Mou zbraní by měl být můj klid a něco, co je souhrnně nazýváno profesní portfolio. Jde o soubor schopností a dovedností, které vám mají pomoct vytrvat v dobách zlých a přežít v křížové palbě. 

Například když vás třináctileté děcko opakovaně a před svědky osloví „krávo“ a jeho zákonný zástupce vám místo omluvy ještě vrazí jednu pěstí do nosu. Ale můžu se bránit, samozřejmě. Můžu vzít svůj pedagogický takt a vší silou jím mrsknout do tváře agresora.

Jsem speciálně vycvičená agentka pro boj zdálky i zblízka. Mým každodenním chlebem je rvát se s nepřízní osudu. V jedné ruce motivaci, v druhé politickou korektnost, stejně ryju hubou v zemi.

Jsem průvodkyně po cizích osudech. Jsem bojovnice za práva těch druhých. A často na svůj úkor. Jdu hlavou proti zdi a na zákonech si vylámu zuby. Bojuju ze všech sil a zcela zbytečně. Nakonec mě stejně dostanou.

A moje povolání? Učitelka.

autor: Martina Adlerová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.