Martina Adlerová: Doktorská

20. duben 2022

Dostali jsme novou obvodní lékařku. Ta předchozí se mnou mluvila jako se svou dcerou. Tahle je mladší než já a už od pohledu Slečna zdatná.

Při čekání na preventivní kontrolu slyším zpoza dveří ostrý hlas, nabádající otylého mladíka k odtučňovací kúře. Hned se mi strachy rozklepou faldíky na bocích, ale už není cesty zpět. 

Ordinace připomíná sterilní prostor s industriálními prvky. A doktorka taky. Nastává okamžik pravdy: Hmotnost, věk, výška, strava…

„Kouříte?“ ptá se lékařka útočně. „Ne, ale jsem pasivní kuřák.“ „Takže manžel kouří? Okamžitě zakázat!“

Hlasitě se rozesměju, zatímco lékařka hledá manželovu zdravotní dokumentaci. „Ale, ale, co to tady vidím. Váš manžel má zvýšený cholesterol. Tak ať sem zítra nakluše.“ A v tu chvíli už vůbec nešlo o mě.

Oholen, ostříhán, chystá se můj muž na prohlídku. Koutkem oka si všimnu, že si na sebe bere úplně nové slipy s nápisem Love, které ode mě dostal před lety k Vánocům, a které doteď ležely ve skříni.

Když přišel domů, tvářil se vítězoslavně. Prý je to moc roztomilá dáma. „A to kouření ti nezatrhla?“ ptám se. „Ale kdež,“ mávl rukou. „Prý máme každý nějakou tu chybičku… Není nad to, když je doktorka rozumná ženská…“

Hm, tak rozumná ženská…? Příští týden mě čeká nepříjemné jednání v bance. Asi si od manžela vypůjčím slipy s nápisem Love.

autor: Martina Adlerová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Martina Adlerová: Chlebová polívka

    Moje mamka vaří skvělou chlebovou polívku. Postup přípravy je velmi jednoduchý: prostě rozvaříte kusy starého chleba, osolíte, okmínujete… a máte po starostech.

  • Martina Adlerová: Nápisy

    Mám ráda nápisy a většinu z nich si pamatuju. Některé si dokonce zapisuju. Baví mě jejich formulace a poselství. I to, co se skrývá za nimi.

  • Martina Adlerová: Štuclík

    Pamatujete si na štuclík? Kožešinový tunel zavěšený kolem krku, ve kterém si ruce hověly jako v pokojíčku. Samozřejmě pouze pro ty movité. 

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.