Martina Adlerová: Blackout
Co tě nezabije… To tě posílí, říká se. A je to pravda. Například příprava na blackout. Takový velký trénink na temnotu.
Nerozumím příliš tomu, jak je v našem bydlišti zajištěna dodávka elektrické energie, ale výpadky proudu jsou u nás tak časté, že baterka s novými bateriemi se stává nepostradatelnou nejen ve sklepě, ale i v kapse u županu.
Časem jsme si zvykli natolik, že koupel při svíčkách už v naší rodině nikdo nepovažuje za romantickou záležitost, ale pouze za otravnou nezbytnost. Petrolejka visí nad vstupními dveřmi a svíčky a krabičky se sirkami se povalují na každé polici, aby byly v případě potřeby na dosah.
Vloni jsme postoupili z pohledu blackoutu na vyšší level. Zvládli jsme bez elektřiny větší část Štědrého dne. To už je pro Středoevropany silná káva.
Tak jsme si ji hned uvařili, abychom nevyšli ze cviku, a to na kempingovém plynovém vařiči. A okamžitě se nás zmocnila představa letní dovolené. Uprostřed příprav na štědrovečerní večeři!
V troubě ještě nedopečený a už vychladlý černý kuba, vánočka sražená a připravená k vyhození hned poté, co ozdobí slavnostní stůl. Ale nakonec jsme to dokázali.
Nechci se chvástat, ale u nás na vršku jsme na blackout připraveni. Kromě silných baterek, mnoha balení sirek, svíček a zásob palivového dříví jsme pro jistotu pořídili i dva nové hasicí přístroje.
Díky energetickým podnikům jsme připraveni na všechno, a mnohem silnější než dřív. A proč? Přece proto, že nás to nezabilo!
Související
-
Martina Adlerová: Sázení
Asi každý (třeba jen ve skrytu duše) touží vyhrát velkou sumu peněz a utéct všednodenní realitě, anebo vlastnímu osudu. A koupit si vilu na Riviéře. Nebo ostrov v Karibiku.
-
Martina Adlerová: Bílé lži
Všichni víme, že existují takzvané milosrdné lži. Někdy se jim říká také lži bílé. Uklidňujeme jimi ostatní, a často i sami sebe.
-
Martina Adlerová: Kde lišky dávají dobrou noc
Celý život hledám místo, kde bych se cítila dobře. Čím jsem starší, tím je tento vysněný prostor plnější zvířat a prázdnější lidí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.