Lidem závislým na opiátech pomáhá urovnat si život substituční centrum. Zájem o služby roste

9. říjen 2024 15:57

Substituční centrum Prevent v Českých Budějovicích pomáhá lidem závislým na opiátech vrátit se do běžného života. Zájem o jeho služby stále roste. Centrum vyhledávají ti, kteří nejsou aktuálně schopni od drog abstinovat, přesto chtějí svůj život změnit. Pravidelně dostávají substituční látku předepsanou lékařem a využívají také terapeutické a sociální služby.

„Klient zazvoní, my ho vidíme kamerou. Většinu z nich známe, tak je pouštíme dovnitř jenom po vizuální kontrole, ale když si nejsem jistá, tak chci slyšet jméno,“ popisuje ředitelka substitučního centra organizace Prevent v Českých Budějovicích Lenka Moravcová.

Klient pak pokračuje do čekárny, kde narazí na bezpečnostní výdejní dveře. „Ty jsou otevírané směrem do čekárny, takže se nedají vykopnout, jsou oplechované, mají okénko s neprůstřelným sklem a otočný pultík, přes který můžeme bezkontaktně metadon vydávat. My ale máme povětšinou ty dveře otevřené, žádné zvláštní nebezpečí tady nepociťujeme, ale můžeme je využít, kdyby bylo třeba,“ říká ředitelka.

Do substitučního centra v Českých Budějovicích chodí už zhruba pět let paní Jitka. „Pomáhá mi to ustálit si rodinou i pracovní situaci. Chodí sem se mnou i můj přítel, oběma nám vyhovuje, že metadon snižuje chuť jak na alkohol, tak na ostatní drogy,“ vypráví.

„My oba potřebujeme mít nad sebou ten bič, že sem přijdeme pro metadon a oni nám kdykoli bez předchozího upozornění mohou udělat toxikologické testy. Nikdy předem nevíme, kdy to bude, a vlastně díky tomu máme nad sebou takový dohled, režim, který oba potřebujeme. Bojím se, že tady asi budeme až do smrti,“ dodává.

Čtěte také

Služba je určená klientům, kteří dlouhá léta užívají nelegální látky, konkrétně opiáty. „Jsou to většinou klienti s opravdu dlouhou drogovou kariérou, často mají problémy i v trestněprávní oblasti, bývají poměrně nemocní, velká část z nich se setkala se žloutenkou typu C, mají problémy jako dluhy, potíže v sociální oblasti, narušené vztahy,“ vyjmenovává Lenka Moravcová.

Centrum funguje už dvacet let. „Naše služba je založená na tom, že podáváme léky, které zbaví abstinenčních příznaků, tím pádem klienti můžou fungovat. Ono totiž není snadné opiátům odvyknout. Léky jim neposkytují žádný zvláštní rauš, takže díky nim normálně fungují. A když už jsou v takovém stavu, že se sebou můžou něco udělat, doprovázíme léčbu psychosociálním poradenstvím, snažíme se je motivovat ke změně životního stylu,“ vysvětluje ředitelka.

Substituční centrum Prevent v Českých Budějovicích má několik zaměstnanců, pracují tu dva lékaři, pět zdravotních sester, sociální pracovnice a vedoucí týmu, která je sociální pracovnicí i terapeutkou. Služby jsou pro klienty zdarma.

Spustit audio

Související