Pak už jsem nikdy nezvracel… Zdraví každého, kdo si odepře alkohol, se zlepší, potvrzují Anonymní alkoholici
Začal Suchej únor. Tato ryze česká iniciativa už se postupně rozšiřuje dál, čtvrtým rokem se drží také na Slovensku. Podle odhadů se u nás letos zapojí milion účastníků. Co jim devětadvacet dnů bez alkoholu přinese? Odpovídají členové podpůrné skupiny Anonymní alkoholici Jiří a Bohuslav.
„Tělo si odpočine. Člověk začne lépe spát, krátkodobě se zlepší jeho finanční situace. Kdo už je větší pijan, ten si například dopřeje i ostropestřec mariánský, aby si vyladil játra. A velká většina lidí dotáhne Suchej únor do úspěšného konce,“ konstatuje Bohuslav.
Sám už abstinuje 24 let. Jeho kolega Jiří ještě o rok déle. Právě on kdysi pomohl kamarádu Bohouškovi z mokré čtvrti ven. Jeho vlastní zkušenost je následující: „Měsíc je na velké výsledky krátká doba. Ale já, od té doby, co jsem přestal pít, jsem neměl nikdy průjem a už jsem nikdy nezvracel. To je samo o sobě nádhera.“
Jiří trpěl po alkoholu silnými nevolnostmi. Přesto poté, co se mu udělalo dobře, měl vždy potřebu znovu se opít. Až když se za své alkoholové excesy nesmírně styděl, rozhodl se přestat. „Ocituju profesora Nešpora,“ říká k Suchýmu únoru, „ať si to každý vyzkouší a porovná s tím mokrým lednem. A pak ať si v březnu řekne, co bylo lepší. Pokud Suchej únor, ať v té abstinenci pokračuje dál.“
Abstinující muži potvrzují, že zdravotní stav každého, kdo si alkohol odepře, se zlepší. „To stoprocentně. Zvláště je to vidět na ženách, jak se změní vzhledově. Někdy mezi nás Anonymní alkoholiky přijdou ženy – trosky. Vypadají o deset, patnáct let starší než pak po čase, kdy nepijí. Najednou jsou z nich hezké ženské,“ shodují se.
Abstinencí se dá dokonce i shodit pár kilo. „I to mohu potvrdit,“ reaguje Jiří, „když jsem přestal pít, tak jsem každý měsíc ubral jedno kilo. To bylo moc moc příjemné. Až o hodně později, když jsem měl práci, kde bylo hodně dobrého jídla, jsem zase přibral. Ale to už vlastní vinou.“
Čtěte také
Úspěšnost Suchýho února závisí na vůli každého jednotlivce. „Jsou i lidé, kteří pijí hodně a řeknou: Já si dám Suchej únor. A opravdu ho dají, ale se zaťatými pěstmi a zkřiveným obličejem. Jenže pak si vezmou týden dovolené a vylijí si hlavu,“ popisuje Bohuslav.
Z cesty do pekel se sám zkoušel dostat několikrát. V jeho případě pomohl až pád na dno. A jak říká, každý ho má jinde. Cesta k trvalé abstinenci totiž není lemovaná jen benefity, ale i dosud neřešenými osobními problémy.
„K trvalé abstinenci vede cesta přes medicínu, adiktologii, terapeuty, terapeutické kluby nebo podpůrné skupiny, jako jsme my Anonymní alkoholici. A je to cesta pro ty, kteří to myslí vážně. Třeba i díky tomu, že zvládli Suchej únor, uvěří, že si to mohou udržet,“ uzavírá Bohuslav.
V České republice funguje 72 skupin Anonymních alkoholiků. V jižních Čechách se scházejí v Českých Budějovicích, Písku, Táboře, Strakonicích a Jindřichově Hradci. Existují i internetové chatovací skupiny, včetně telefonické linky pro okamžitou podporu. Podrobnosti nabízí web Anonymních alkoholiků. Na odkazu suchejunor.cz je zase užitečný „test nezávislosti“.
Celý rozhovor s Anonymními alkoholiky Bohuslavem a Jiřím si poslechněte online.
Související
-
Od řízených experimentů s LSD k protinávykové léčebně. Slavný „Červeňák“ funguje už 55 let
Psychiatrická léčebna Červený Dvůr na Českokrumlovsku pomáhá lidem se závislostmi na alkoholu, na dalších návykových látkách, ale také na patologickém hráčství.
-
Při odvykání je nutné překonat fyzické příznaky abstinence, ale také se zbavit duševního rituálu
Druhá polovina ledna už nejspíš vytřídila naše novoroční předsevzetí na marná a vážně míněná. S těmi, která jsme neopustili a jsou důležitá, se setkává psychiatr Jan Tuček.
-
Závislost na online činnostech dlouho vypadá neškodně. Negativní důsledky se ale nakonec projeví
Psychiatři léta odmítali hovořit o závislosti na internetu, nedávno se ale shodli na třech nových e-diagnózách: závislost na počítačových hrách, online sázení a e-pornu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.