Státní vyznamenání pro padlého českého legionáře na Ukrajině je přelomový krok, říká Tomáš Trantina z jihočeské pobočky Paměti národa
Česko během listopadu opět zaplaví vlčí máky. Na svatého Martina připadá celosvětový Den válečných veteránů. O tom, jak tento svátek vznikl, ale i o jeho aktuálním významu v dnešní době, mluvil ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice dopolední host Tomáš Trantina, který je ředitelem jihočeské pobočky organizace Paměť národa.
Podle Tomáše Trantiny je připomínka válečných hrdinů bohužel stále velmi aktuální:
„Já jsem moc rád, že prezident Petr Pavel letos 28. října na Pražském hradě in memoriam vyznamenal medailí Za hrdinství Karla Kučeru, který jako dobrovolník bojoval v mezinárodní legii na Ukrajině a padl u Bachmutu. Je to velmi důležitý symbol a může to pomoci dlouhodobě zvýšit prestiž válečných veteránů u nás.“
Paměť národa každý rok na připomínku válečných veteránů pořádá veřejnou sbírku. Možností, jak do ní přispět, je hned několik.
„Jenom v Jihočeském kraji máme více než 100 různých míst, kde jsou bílé kartonové kasičky s nápisem, a každý si tam za symbolický příspěvek může vzít vlčí mák a připnout si ho na oblečení. Přispět je ale možné i online přes portál Darujme.cz, případně máme podrobné informace taky na webovém portálu www.denveteranu.cz“.
Napříč celým Českém jsou improvizovaná maková políčka. „Jedno z nich máme třeba tady na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích. Ti, kteří do sbírky přispějí online, tak za každý takový příspěvek na některém z políček přibude jeden symbolický vlčí mák se jménem dárce zapíchnutý do země,“ popsal Tomáš Trantina.
Celý rozhovor si můžete poslechnout v audioportálu na našem webu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.