Léto v Altamiře. Příběh o přátelství českého a židovského chlapce v době těsně před válkou
Bohuslav řečený Boba je místní, Hanuš, kterému nikdo neřekne jinak než Hano, je v Záhoří na Prachaticku na návštěvě u strýce zubaře. Každý je jiný – jeden zemitý, přírodní venkovan, druhý uhlazený, dobře oblečený chlapec z Vídně. Jeden zná přírodu a okolní lesy jako svoje boty, druhý ví, co je to freska a renesance.
Spřátelí se a prožijí spolu hezké prázdniny, ale úplná idylka to zase není – píše se rok 1937. Místní kluci oblečení „po hitlerácku“ si začínají dovolovat čím dál víc. A Hanuš, který je žid, už moc dobře ví, o čem je Mein Kampf…
Příběh se odehrává na malém městě v česko-německém pohraničí. Je to prostředí, které autor Jiří Fried dobře znal. Sám vyrůstal v Prachaticích, odkud musela rodina po roce 1938 utíkat. V románu, který mohl vyjít teprve v roce 1992, ačkoliv ho autor rozepsal už v 60. letech, skvěle vykreslil kolorit maloměsta se všemi jeho specifiky a také proměňující se mezilidské vztahy v době nastupujícího fašismu.
Rozhlasové zpracování Léta v Altamiře, nostalgického příběhu o přátelství českého a židovského chlapce v době těsně před druhou světovou válkou, vzniklo v českobudějovickém studiu v roce 2003. Účinkují David Novotný a Lukáš Hlavica.
Jiří Fried
Spisovatel, scenárista a dramaturg Jiří Fried se narodil v roce 1923 v jihočeských Prachaticích. Obecnou školu a čtyři třídy reálného gymnázia absolvoval v rodném městě. Po německém záboru v roce 1938 se rodina odstěhovala do Prahy, kde jeho otec dostal jako legionář trafiku, Fried však zůstal u bratra, učitele v Protivíně.
Navštěvoval gymnázium ve Vodňanech a Písku, kde v roce 1942 maturoval. Po maturitě působil jako úředník Českomoravského filmového ústředí. Po válce začal studovat dějiny umění a estetiky na Univerzitě Karlově, studium však nedokončil.
Pracoval jako dramaturg v Československém státním filmu, jako redaktor a později náměstek ředitele v nakladatelství Československý spisovatel. V roce 1970 byl z nakladatelství propuštěn a působil jako televizní a filmový scenárista ve svobodném povolání.
V roce 1954 debutoval básnickou sbírkou Rozsvícená okna, později přešel k próze. Z jeho próz měla největší ohlas novela Časová tíseň (1961) o člověku, který se dostává do krize a pochybuje o smyslu své celoživotní činnosti.
Jiří Fried je autorem řady filmových scénářů, například ke snímku O ševci Matoušovi (1946) nebo Hvězda zvaná Pelyněk (1964). Když po roce 1970 nemohl publikovat, živil se jako scenárista, v tomto období napsal například scénáře k několika epizodám seriálu Třicet případů majora Zemana. Jeho povídky vyšly v souboru s názvem Síla osudu a jiné prózy.
Jiří Fried zemřel v rodných Prachaticích v roce 1999.
Související
-
Severní hrdinství u Tábora. Nečekaný zápas o život jednoho vodáka se odehraje na řece Lužnici
Severní hrdinství u Tábora je vzpomínka na jeden výlet do jižních Čech. Píše se polovina 90. let, hospody jsou plné výherních automatů a přichází „podnikatelské baroko“…
-
Irena Dousková: Zdroj čisté radosti. Příběh o jednom nečekaném setkání při úklidu chodby
Marie je šťastně vdaná pětatřicátnice. Její muž je celkem hodný, ohleduplný, snaží se… Ale Marie má na začátku léta náhle pocit, že by třeba mohla potkat i někoho jiného…
-
Obsazeno. O hledání práce, podnájmu, lásky i sebe sama v normalizační Praze
Mladá Pavla opustila po maturitě okresní město, kde vyrůstala a kde moc šťastná nebyla, a zkouší žít jinak v Praze. Na začátku normalizace to ale nejde úplně hladce…
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.