Lásko, mně ubývá sil. Píseň o rozpadajícím se vztahu česky zpívá Pavel Bobek, v původní anglické verzi Kenny Rogers
Pavel Bobek je v pořadu Písničky z cizí kapsy poměrně častým hostem. Jeho vášeň pro americkou hudbu sahající od swingových orchestrů a pěvců až ke country byla proslulá. Také proto se Bobkův písňový repertoár hemžil coververzemi, které si pečlivě vybíral a vkusně interpretoval.
A lze v něm vystopovat i jména zpěvákových oblíbenců, k nimž chodil pro inspiraci často a rád.
V případě skladby Lásko, mně ubývá sil vede jasná stopa (nikoliv poprvé a taky ne naposled) k osobě Kennyho Rogerse, pop-countryového esa, jehož kariéra byla dlouhá desetiletí ozdobená hvězdným třpytem.
A v Písničkách z cizí kapsy teď můžete porovnat, jak zní v obsahu stejný příběh rozpadajícího se vztahu v češtině a angličtině. A taky v podání dvou výrazově podobných, však hlasově jinak „vybarvených“ zpěváků.
Související
-
Písničku Den začíná krásně zpíval před Evou Olmerovou muž. Původní verzi nahrál Stuart Hamblen
Přes všechny osobní kotrmelce a problémy zůstaly po Evě Olmerová nahrávky potvrzující, že byla skvělou jazzovou zpěvačkou. A mnozí se důvodně domnívají, že u nás nejlepší.
-
Pro optimistický song Jak se tak dívám šel Václav Neckář ke Cliffu Richardovi. A byl hodně rychlý
Procházet se písničkami Václava Neckáře ze 60. let (ať už natočených sólo, nebo s Golden Kids), to je kratochvíle, která se dá provozovat dlouho a s příjemným výsledkem.
-
Hit Jó, třešně zrály nahrál jako první Bobby Darin. Obsah se od verze Waldemara Matušky zcela liší
Z plejády písniček, které v repertoáru Waldemara Matušky povýšily na všeobecně známé šlágry, bychom mohli vybírat plnými hrstmi. A jednou z nich je Jó, třešně zrály.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.