Kronikářku Vodňan baví objevovat zákulisí veřejných událostí a popisovat každodenní život
Příjemná příležitost, jak poznat město a lidi, kteří tu žijí. Tak vnímá svou úlohu kronikářky Vodňan Kateřina Mašlová. Ke kronice se dostala v roce 2017, když začala pracovat v místní knihovně.
„Kroniku spravovala knihovna, ne radnice, jak to většinou bývá. Má předchůdkyně se rozhodla už nepokračovat, tak funkci nabídli mně. Vzhledem k tomu, že jsem z Vodňan a mám to tady ráda, řekla jsem si, že to zkusím,“ vypráví.
Zatím je v oboru začátečnicí. „Zjišťuji, zkouším, učím se vybírat události, které stojí za zaznamenání. Samozřejmě, je to poměrně obtížné. Když jsem začínala, měla jsem, jak už to někdy bývá, velké oči a chtěla jsem toho zachytit co nejvíc. Záhy jsem zjistila, že to opravdu nejde, tak se to teď snažím trochu korigovat,“ popisuje Kateřina Mašlová.
Do kroniky Vodňan chtěla vnést něco nového. „Předtím se zápisy zaměřovaly spíše na jednání rady, usnesení zastupitelstva, hodně se vycházelo z novin. To já také zachycuji, ale nepovažuji to za nosnou část. Veřejné události mají své zákulisí, které mnohdy může být zajímavější. Mě baví objevovat to zákulisí, to, co nikde jinde není popsáno,“ říká.
O nevychovaných dětech, pádu meteoru i veřejných záchodcích psali v minulosti kronikáři Mirovic
Od roku 1913 se píše městská kronika v Mirovicích na Písecku. Loni se mezi místní kronikáře zařadila Marie Hrdinová, kterou baví také pročítat zápisy svých předchůdců a sledovat, co vypovídají o dřívější době.
Zachycuje tak každodenní život v různých institucích, navštěvuje spolky, dělá rozhovory s místními zajímavými lidmi, ať už jsou to sportovci, umělci, sběratelé nebo třeba talentovaný animátor, který pracuje pro televizi, a mladý Youtuber.
„Když píšu, tak přemýšlím nad tím, co mě by zajímalo, kdybych četla třeba šedesát let starý zápis,“ komentuje Kateřina Mašlová.
Díky ní se tak čtenáři vodňanské kroniky například dozví, že za nápadem založit ve městě fitness centrum stála lahev whiskey a že děti v místní školce mají nejraději svíčkovou a rajskou omáčku a jejich hry jsou často ovlivněné filmem a televizí.
Související
-
Rybářská škola ve Vodňanech má nové jezírko, z podzemní učebny je možné koukat pod hladinu
Okrasné jezírko s mokřadem a podzemní učebnou je novou neobvyklou pomůckou střední rybářské školy ve Vodňanech. Studenti můžou život pod vodou pozorovat jako v akváriu.
-
Jiří Cukr je nejmladším a přitom už nejdéle sloužícím kronikářem v historii Ledenic
Celý život žije v Ledenicích Jiří Cukr. Před sedmnácti lety se navíc stal kronikářem. Coby pracovník archivu měl k historii vždy blízko, a tak volba logicky padla na něj.
-
Kroniku obce Dírná podědila po svém otci. Je za to ráda, jako pošťačka měla k lidem vždy blízko
Přišla jsem k tomu, jak se říká, jako slepý k houslím. Tak mluví o své roli kronikářky obce Dírná na Táborsku Věra Novotná. Předtím totiž zapisoval události její otec.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.