Klarinetový soubor, ve kterém hraje učitel hudby, student i řezník, přivezl další zlato

24. květen 2019 15:47

Úspěchy sbírá Klarinetový soubor Prachatice. Muzikanti prošli místní základní uměleckou školou, patří mezi ně učitel hudby, student, ale i řezník a poradce automobilky. Koncertní program mají zaplněný až do konce letošního roku.

Naposledy souzvuk čtyř klarinetů a ženského zpěvu zaujal porotu mezinárodní soutěže Mozartova Praha. Klarinetový soubor Prachatice si odvezl Zlaté pásmo.

Podle vedoucího Jana Hovorky zahrál i dvě premiérové skladby. „Připravili jsme si pro tu příležitost klasičtější repertoár, aby naše zpěvačka Petra Sovová mohla ukázat i zpěv. To se týkalo skladby La Danza od Gioacchina Rossiniho. Pak jsme hráli například Klarinetový kvartet Moderato, což je skladba, kterou napsal Josef Vejvoda speciálně pro nás a my jsme ji premiérově zahráli právě na této soutěži,“ říká.

Zlaté pásmo z Mozartovy Prahy je už devatenáctým nejvyšším oceněním prachatických klarinetistů. Soubor vznikl v roce 2006. Všichni současní i bývalí členové studovali na základní umělecké škole v Prachaticích.

Před dvěma lety muzikanty doplnila zpěvačka Petra Sovová. „Byla to docela náhoda. Honza mě slyšel na jiném koncertě a přizval mě ke klarinetovému kvartetu. Ta spolupráce s ním je výborná, baví mě to, s klukama je legrace. Já působím v jiné kapele, kde se zpívají dechovky, populární hudba, a už jsme si nemyslela, že budu vystupovat s klasickým zpěvem, ale nakonec to dopadlo takhle,“ vypráví.

Na Utajeném koncertě v opravené Solnici rozezněl své modré housle Pavel Šporcl

Pavel Šporcl na Utajeném koncertě Jihočeského divadla

Posluchači do poslední chvíle netuší, kam jdou. To je princip takzvaných Utajených koncertů Jihočeského divadla. Lidé většinou nasednou do autobusů, ale naposledy šli za hudebním zážitkem pěšky.

V současné sestavě hraje Klarinetový soubor Prachatice zhruba rok. Nejmladším členem je sedmnáctiletý student gymnázia Vít Neužil. „Já jsem asi deset let studentem Jana Hovorky, začal jsem se zajímat o basklarinet a takhle jsem se dostal i k souboru. Původně jsem mířil k saxofonu a tam je mezistupeň klarinet, ale nějak mě to začalo bavit a zůstal jsem u něj,“ vzpomíná.

Někteří muzikanti se hudbě věnují jen ve volném čase. Mezi členy souboru je řezník nebo servisní poradce automobilky.

Společně zkoušejí jednou týdně rozmanitý repertoár. „Repertoár je všestranný, od klasiky, hudby romantismu po dvacáté století až k úpravám populárních písní, muzikálů i filmové hudby. Na našich koncertech vždy hrajeme od každého žánru něco, aby to nebyla pro posluchače nuda,“ dodává Jan Hovorka.

Už v pátek večer vystoupí klarinetový soubor v kostele svatého Petra a Pavla ve Starých Prachaticích. Během letní sezóny se pak představí například s japonským orchestrem v Českém Krumlově.

Spustit audio

Související