Když rozhlasový signál jednoho přenosového vozu nestačil, nastavila se trasa druhým přenosovým vozem
Vltavín připomene rozhlasovou historii českobudějovického studia. K mikrofonu si přisedne někdejší redaktor a hlasatel Pavel Kroneisl a společně s jeho vzpomínkami zazní i dvě reportáže – jedna ze 70. let o stavbě římovské přehrady a druhá z 90. let o Žďákovském mostu.
Přímé přenosy a živá vysílání vždy přinášely nejen zvýšenou pozornost posluchačů a nečekané zážitky při poslechu, ale také zvýšený adrenalin v žilách hlavních tvůrců samotného vysílání.
Jak vzpomíná rozhlasový matador Pavel Kroneisl, dokonce nastala i situace, kdy jeden přenosový vůz nestačil na délku trasy požadovaného signálu. Jak to vyřešit?
„Vysílali jsme například až od samotné sochy Radegasta a tam šel signál jen kousek. Dopadlo to tak, že jsme měli dva přenosové vozy, jeden byl se mnou a z něho jsem vysílal. Druhý pak stál v polovině cesty do Bruntálu a z něj šel signál na bruntálskou poštu a z ní pak dál do vysílání,“ prozrazuje Pavel Kroneisl. A to není zdaleka vše. Více si poslechněte ve Vltavínu.
Král mezi jihočeskými mosty
27. dubna 1967 byl oficiálně a náležitě slavnostně uvedený do provozu Žďákovský most. V té době byl odborníky považován za „největší prostý plnostěnný dvoukloubový ocelový obloukový most na světě“.
A protože o tomto mostu natáčel v jednom svém letní cyklu na přelomu tisíciletí i českobudějovický redaktor Jaroslav Klíma, připomeneme si toto pětapadesáté výročí Žďákovského mostu i v dobové nahrávce.
Ve druhé části Vltavínu si pak připomeneme historické okamžiky židovské komunity z Českých Budějovic.
Související
-
V prvních letech vysílal budějovický rozhlas jen živě, hudební program tak narušilo vytí psa
Vypadá to, že stěžejním hlasem českobudějovického rozhlasu v jeho počátcích nebyl hlas lidský, ale zvířecí. Po letech na to vzpomínal první hlasatel Vladimír Michal.
-
Přístavbu v ulici U Tří lvů využívá budějovický rozhlas od roku 1972, studia vznikla jako dům v domě
Jihočeské rozhlasové vysílání začalo 5. května 1945 dvouhodinovým přenosem pražského povstání. Pravidelný program mělo českobudějovické studio už od osvobozování města.
-
Tak to doma dobře oslavte, však vy víte jak. Tato věta stála komentátora Vladimíra Váchu místo
Vladimíra Váchu si možná pamatujete z celostátního vysílání televize nebo rozhlasu, ale velkou část života strávil na jihu Čech. Dlouho pracoval v budějovickém rozhlase.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...