Když nepřišel host, prostě si vymyslel fejeton, vzpomíná kolega na redaktora Jaroslava Klímu
Jaroslav Klíma byl jednou z osobností českobudějovické rozhlasové stanice. Připravoval například pořad Světozor. V magazínu Vltavín na něj vzpomíná někdejší redaktor a moderátor Pavel Kroneisl.
Kolegové se profesně potkávali třeba při vysílání přímých přenosů. „Jednou prostě nepřijel host. Jarda mě sprdnul jak malého kluka, že to nejsem ani schopný zajistit, a řekl: Teď ti něco ukážu,“ vypráví Pavel Kroneisl.
„Otevřel okno, vysílalo se zrovna z budovy národního výboru v Horní Plané, a díval se na jezero Lipno. Bylo to v létě, nádherné počasí, sluníčko. Jarda se vyklonil z okna a vystřihl z voleje fejeton na tři a půl minuty. Prostě o přírodě, sluníčku, lipenském jezeru, turistech a bylo to fantastické, mělo to hlavu a patu. Pak jela písničky a Jarda mi povídá: Tak kluku, takhle se dělá rádio.“
Vzpomínky na rozhlasovou osobnost Jaroslava Klímu si poslechněte v magazínu Vltavín. Pořad dále v cyklu o hercích a umělcích narozených na jihu Čech připomene jindřichohradeckého rodáka Zdeňka Kryzánka a na závěr vás vezme do Mladošovic.
Související
-
Přístavbu v ulici U Tří lvů využívá budějovický rozhlas od roku 1972, studia vznikla jako dům v domě
Jihočeské rozhlasové vysílání začalo 5. května 1945 dvouhodinovým přenosem pražského povstání. Pravidelný program mělo českobudějovické studio už od osvobozování města.
-
Písničky pro radost vysílá budějovický rozhlas už 50 let. Stohy dopisů nahradila elektronická přání
Nejstarším a zároveň nejposlouchanějším pořadem Českého rozhlasu České Budějovice jsou Písničky pro radost. Gratulace spojené s dechovkou zní z éteru už od roku 1969.
-
Historicky první přímý přenos českobudějovického rozhlasu se vysílal během vítání Rudé armády
Unikátní nahrávka se dochovala z 9. května 1945. Jde o záznam z přenosového vozu projíždějícího Prahou společně s tanky. Obdobná situace byla v Českých Budějovicích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.