Karel Poláček: Bylo nás pět. Slavný humoristický román v podání skvělého Františka Filipovského
Péťa Bajza, syn majitele obchodu smíšeným zbožím, a jeho čtyři nerozluční přátelé Čeněk Jirsák, Antonín Bejval, Éda Kemlink a Zilvar z chudobince. To jsou hlavní hrdinové slavného humoristického románu Bylo nás pět. Kamarádi se dopouští nejrůznějších klukovin a dobrodružství, kterými si zpestřují život na maloměstě začátku 20. století.
Natočeno: v roce 1953
Karel Poláček v románu vzpomíná na své dětství, humorně v něm vypráví o příhodách klukovské party. Jedná se o jeho poslední dílo, napsal ho krátce před odchodem do Terezína v roce 1943.
Kniha poprvé vyšla rok po skončení války, autor se vydání bohužel nedožil. Už v roce 1953 vznikla rozhlasová dvanáctidílná četba na pokračování, text načetl herec František Filipovský.
V roce 1994 natočil režisér Karel Smyzcek podle Poláčkova románu stejnojmenný šestidílný seriál.
Karel Poláček
Narodil se 22. března 1892 v rodině židovského obchodníka ve východočeském Rychnově nad Kněžnou. Matka Žofie zemřela, když mu bylo sedm let. Později ho tedy vychovávala otcova druhá žena.
Studoval rychnovské gymnázium, ale pro nekázeň a špatný prospěch byl vyloučen. Maturitu nakonec složil až v roce 1912 na pražském gymnáziu v Truhlářské ulici. Poté začal studovat práva.
Na začátku první světové války narukoval do armády, prošel ruskou a italskou frontou, koncem války utekl do srbského zajetí.
V roce 1920 se významně rozjela jeho novinářská kariéra. Přispíval do periodik Nebojsa nebo Tribuna Ferdinanda Peroutky, publikoval v Lidových novinách, řídil humoristický časopis Dobrý den. Jeho oblíbeným novinářským žánrem byl sloupek a soudnička.
Práce novináře musel zanechat po okupaci Československa hitlerovským Německem. Byl po otci Žid. Živil se tedy jako knihovník v Židovské náboženské obci. Dceru Jiřinu, kterou měl se svojí první ženou, stačil především díky aktivitě své družky, právničky Dory Vaňákové, ještě poslat do bezpečí do Anglie. V roce 1943 odešla do Terezína jeho družka. Spisovatel, který právě dopsal svůj román Bylo nás pět, ji následoval. V říjnu 1944 oba nastoupili k transportu do Osvětimi.
Původně se předpokládalo, že Karel Poláček zemřel v Osvětimi, ale podle očitého svědectví jedné spoluvězenkyně se účastnil přesunu vězňů do Hindenburgu a poté do Gleiwitzu, kde zřejmě v lednu 1945 umírá.
Související
-
Karel May: Písek zkázy. Dobrodružný příběh z Afriky od slavného spisovatele
Kara ben Nemsí cestuje s karavanou, která je přepadena. V exotickém Orientu se odehrává povídka z pera slavného spisovatele, který dal světu Vinnetoua a Old Shatterhanda.
-
Ukradl koule do biliáru, ale odčinil to svým psaním, říká o Karlu Mayovi znalec jeho díla
Už 180 let uplynulo od narození Karla Maye. Autor příběhů z Divokého západu i východu patří mezi slavné umělce. Jak barvitý a složitý měl osud, ale vědí opravdu jen znalci.
-
Říká tomu „otevírání konzervy“. Básník a bavič Petr Soukup si získal pozornost nekorektním humorem
Petr Soukup je básník, textař a humorista, který mimo jiné baví diváky takzvaných stand-up programů. Ve svých verších si bere na paškál lásku, vztahy i známé osobnosti.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...